Publicerad 6 februari 2009 08:4322 kommentarer Senaste av Alatariel 10 februari 2009 09:03
SVT planerar att sända ut sina kanaler på webben - och förvandlar med det allas datorer till tv-mottagare. Det kan ge Radiotjänst nya licensintäkter på uppåt 1 miljard kronor.
- Visst kan jag se det orimliga i att apparatur som inte är avsedd att användas för tv-tittande blir licenspliktig. Därför finns redan i dag ett undantag för utrustning som inte kan användas för att ta emot tv-sändningar, säger Anna Pettersson, Radiotjänsts vd.
Exakt hur undantaget ska tillämpas är dock inte klart.
- Vi arbetar med det just när det gäller datorer, företagen ska inte behöva betala tv-avgift för utrustning som enbart används för annat än tv-tittande, säger Anna Pettersson.
SVTs webbsatsning innebär ingen förändring för hushåll som betalar tv-avgift. Det är framför allt företagen som berörs. Eftersom företag måste betala licens för var tionde tv-mottagare, skulle de 5 miljoner datorer på svenska företag resultera i 500 000 nya licenser, skriver Computer Sweden. Det ger licensintäkter på omkring 1 miljard kronor.
Helt galet om detta blir verklighet, vad f-n är rimligt med detta? Ska ett företag som exempelvis spärrar nyhetssidor som bladet, tv4 och Svt också behöva betala? Ja, eftersom det är innehavet som bestämmer... Helt sjukt att denna ekonomiska våldtäkt för att se på TV ens är laglig och undrar hur många som verkligen skulle välja in SVT i sina 8 favoriter på Comhem om man var tvungen att betala för kanalen.. Inte jag i alla fall...
Det här blir nog spiken i kistan för många småföretag. Jag kommer definitivt att avveckla min verksamhet om detta blir verklighet. Dom kommer inte att nöja sig förrän dom opererat in ett chip med Marianne Rundström i varje medborgares huvud.
Tycker det här är fullständigt orimligt om det skall vara så. Jag bor i utlandet, men arbetar i Sverige. Därför har jag en övernattningslägenhet. Men där finns ingen tv, och jag betalar därför inte tv-licens. Däremot har jag min bärbara dator med mig på arbete. Varför i hela världen skulle jag vilja bli tvingad att betala tv-licens för detta skräp. Usch och fy!
Dialiog mellan radiotjänst i kiruna och en uppringd VD på låt säga IDG:
Radiotjänst: Hej ......hur många anställda har ni?
VD: 286 st
Radio..: Ok, då är det så här, vi ser att ni inte betalar TV-avgift för några av era datorer. Rimligt borde ni ha över 300 st.
VD: Nej, vi har inga datorer, sååå 2006, så vi har slutat med det. Har ersatt alla med skrivmaskiner, sen har vi en fax på var 5e anställd.
Radio...: Ok, tack så mycket då.
Vi lever i ett supermodernt samhälle med oändligt oinsatta ledare och politiker. Hur många av dom klarar ens av att faxa på egen hand? Att då ens försöka belysa problemen med strömmande media är mer en fight mot väderkvarnarna.
Fyyy farao nu spelar P4 Radio Stockholm "hunger Hotell" igen.. för femtioelfte miljonte gången - och den är så oändligt dålig!!
Frågan är varför det här överhuvudtaget är en nyhet. Vinklingen ang. licensen är ju bara en hypotes. Ingen på Radiotjänst har ju sagt att det kommer att bli så här. DM´s smutskastning av Public Service tar sig alltmer bisarra uttryck.
En dator är ingen TV-mottagare, om (S)(V)T väljer att sända sina alster via webben innebär det enbart att de använder en ny kanal. En webbläsare är ingen TV-mottagare och därmed kan det inte bli tal om några TV-skattepengar för detta.
Ska bli kul att se hur (S)(V)T ska klara av att driva detta i domstol, det blir platt fall.
Ska vi ta och tagga ner lite nu? En majoritet av oss som läser DM måste väl ändå vara normala sansade mediamänniskor och inte hysteriska Timbrotomtar? Återigen; rubriksättningen är ju helt hypotetisk, jag skulle säga felaktig. SVT och SR ligger ju redan ute på webben om än inte live, hittills har man inte gjort en enda rörelse i riktning att försöka ta ut licens för datorer. Den här nyheten är fullkomligt konstruerad.
Tillägg till min kommentar nedan: OM, jag säger OM, riksdagen skulle befalla Radiotjänst att ta ut licens för datorer är det naturligtvis vansinne (inte minst politiskt). Så ni som sitter och filar på kommentarer om vilket Pol Pot älskande kommunistsvin jag är som vågade ifrågasätta era utfall mot public service, ni kan lugna er med det. Jag håller nämligen, hypotetiskt sett, med.
För att betala tv-licens ska man då ha tillgång till SVT:s utbud med 100%. SVT på nätet är bara egenproduktioner och inga utländska serier, det mesta är fördröjt och kvalitén är miltal ifrån vanlig standard-tv:s upplösning. Att under sådana premisser försöka påstå att datorer är likvärdiga med tv är en teknisk lögn beroende på streamkvalite m.m, och utbudet är mikroskopiskt i jämförelse med vad som sänds ut i luften. Dessutom får man idag och i framtiden inte sända ut inköpta program på nätet utan att ha betalat en separat rättighetskostnad för internet-spridning. Alltså handlar det om att SVT nu via bulvanföretaget i Luleå vill få in pengar från kontorsdatorer för att subventionera spridning att inköpt material som man tvingas betala extra rättigheter för. Som extra lök på laxen kommer då SVT att förjudas strema sina sändningar så att de kan plockas upp utanför landets gränser av rättighetsskälen, så då är man tillbaka på ruta 1 igen.
I detta fall kan utspelet ses som ett rent bedrägeri, men man har ju lyckats förr, vi betalar ju moms på skatt (elavgifter m.m) vilket man garvar friskt åt utomlands.
Snälla foliehattar. Det är RIKSDAGEN som beslutar i den här frågan. Ta ett snack med er lokala riksdagsman/kvinna istället för att idiotförklara er ständeligen. SVT har inte piss med detta att göra. Och Radiotjänst verkställer bara riksdagsbeslut. Om ni inte begriper detta är det ett rent mirakel att ni kan använda tangentbordet öht. Och ja, Dagens Medias "nyhetskonstruktioner" är på precis på den praktikantnivå man kan förvänta sig. Klåpare.
Om alla ändå ska tvingas betala licens fär alla möjliga olika former av mottagare är det dags att finnansiera verksamheten via skatten. Bort med license.
Det är tjänsten Zattoo som gör att datorerna kommer räknas som en TV. Men den tjänsten fungerar inte på svenska IP adresser, men i t.ex Danmark kan man redan se SVT direkt helt och hållet via internet. http://zattoo.com/
http://docs.google.com/Doc?docid=dchwsf6k_1g2dvjwgc&hl=sv
Början till ett dokument jag ska skicka som rekommenderat brev till Riksradiotjänst i Kiruna.
Det är medvetet rätt provokativt, men jag vill ha en reaktion - och en reaktion NU, så att vi som är motståndare kan försöka formera oss ...
Återigen, det enklaste sättet att undvika alla de "hårklyverier" som blir följden är att dra en avgift på skattsedeln som alla har råd med för att finansiera "public service" - allt därutöver kan de ju hitta självfinansierande modeller för, även abonnemangsbundna tjänster på nätet!
//Alatariel
alatariel (sn4bel-a} users Punkt sourceforge dot net
Ska locka besökare.
I maj slår Stockholms nya fotomuseum Fotografiska upp dörrarna. Reklambyrån Infobahn har fått uppdraget att göra museets webbplats som släpps i mars. 5
12 750 kr.
Webbyrån Basilicon har tröttnat på kunder med ospecificerade önskemål. Därför instiftar man ett stipendium för duktiga beställare som kan tänka igenom hela processen. 10
Ny tabbe från tidningen.
UPPDATERAD. Talibanledaren kliver fram och tar på sig attentatet mot de två svenska soldaterna i Afghanistan. Men Aftonbladets intervju gjordes före attacken. "Det är olyckligt", säger Jan Helin till Dagensmedia.se. 25
"En intensiv period".
Apotek Hjärtat blir, utöver gamla Apoteket, Sveriges största apotekskedja. I dag startade den nya apoteksbjässen sin varumärkesresa. 11
HOLLYWOOD.
Arbetet med svenska produktionsbolaget Stockholm-Köpenhamns dramapilot till amerikanska tv-jätten ABC fortskrider – snart börjar inspelningarna och Dagensmedia.se kan avslöja vem som ska regissera. 4
Mejlhot.
Före detta Aftonbladet-krönikören Nima Dervish skriver på sin blogg att han har polisanmält Realtid.se på grund av felaktiga uppgifter i en artikel. Realtid.ses chefredaktör Olle Blomkvist tror att polisanmälan är ett påhitt. 10
Daniel Westling inte akut sjuk.
Aftonbladets uppgifter om att Daniel Westling skulle vara akut sjuk dementerades i Expressen. Märkligt agerande, tycker Aftonbladet. 25
Webb-tv i "tv-tv".
Allt fler använder tv-apparaten för att se på webb-tv. Den här typen av tittande har fördubblats det senaste året, visar färsk statistik från MMS.
Två frågor till tre personer.
Starcoms Martin Palm travesterar Rolf van den Brink: ”Det är mest medelålders konsulter i Stockholm som håller på med sociala medier”. 7
Tar Obama-kampanjen till Sverige.
Journalisten och författaren Martin Gelin kom ut som politiskt aktiv när han blev sociala medier-expert i de röd-grönas valrörelse. "Det är oärligt av en journalist att ha en åsikt, men inte offenliggöra den", säger han. 28
Mediebyråersättningar.
Slopad ersättningsmodell öppnar för kickbacks, enligt flera chefer i
branschen. Ett hemligt avtal mellan Metro och Group M är ett exempel, uppger källor för Dagens Media. 7
Bröllopsyra.
Den 19 juni gifter sig kronprinsessan Victoria. 17 svenska företag får ta fram produkter till den officiella bröllopsserien. ”Det är gratis marknadsföring”, säger Pär Berglund, försäljningschef på Skultuna.
Varslet.
Beskedet sätter skräck i DN:s mångåriga medarbetare. Tidningen ska inte gå efter turordningsreglerna utan ”väga in kompetens” vid kommande uppsägningar. 77
Varslen på DN.
Personalen chockades av beskedet att mer än 100 anställda ska bort på DN. "Det slog ner som en bomb", säger fackklubbsordförande Hans Arbman. 82
Inspirationsturnén fann sin publik.
Sportkedjan Stadium är såpass nöjda med kampanjen Girls Only, som gjordes tillsammans Aftonbladets Sofis Mode, att de överväger en repris redan nästa år. 7
Slår tillbaka.
Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth bemöter nu kritiken från TV4-Gruppens vd, Jan Scherman. ”Med en socialdemokratisk regering hade Scherman skrikit än värre”, säger hon till Dagensmedia.se 3
V6 mest anmält.
Reklamombudsmannen, RO, summerar sitt första år och konstaterar att reklamen ofta är könsdiskriminerande. Sämst på att hjälpa till och finansiera stiftelsen är reklambyråerna, menar RO Elisabeth Trotzig. 13
13 anmälningar.
Aftonbladet.se har upprepade gånger KO-anmälts för sina artikelliknande annonsformat.
"Journalisterna borde ta sitt ansvar", menar Konsumentverkets Rickard Faivre. 1
Tidskrifter.
Filter, Fokus och Chic vinnare i Orvestos tredje mätning. Dessutom har Veckans Affärer tappat försprånget till konkurrenten Affärsvärlden. 13
Demokrati och synlighet är riktmärken när Komms nya ledarduo, Jessica Bjurström och Ulf Strömqvist, tar över ett branschförbund sargat av en tuff konjunktur och intern turbulens. 8
Dr-paketet Svepet byter namn. I dag dimper 3,5 miljoner exemplar av ”Uppslaget” ned i konsumenternas brevlådor. Med nya "Plusset" får annonsörerna dessutom spottar i TV4. 26
Black Ascot, Nova Barakel och nu senast Sandhamnstek. Fejkade identiteter i sociala medier kan vara effektivt, men är riskabelt, säger branschexperter. 31
Voddler biffar upp säljstyrkan, släpper två nya annonsformat och sluter ännu ett Hollywood-avtal. Bolaget siktar på Skandinavien och svarta siffror till sommaren. 34
H&M invigde sitt senaste desginsamarbete med Sonia Rykiel med en flådig modevisning i Paris. Dit bjöds svenska modejournalister - och för notan stod H&M. 37
Expressens nöjesjournalist Bea Birkeldh spekulerade om utgången av Paradise Hotel på Twitter. Inte ok, säger chefredaktören Thomas Mattsson, som just tagit fram tidningens policy för sociala medier. 9
Kommentarer
Senaste inlagd av Alatariel 10 februari 2009 09:03 Sortera: Senaste överst
Helt galet om d...
Helt galet om detta blir verklighet, vad f-n är rimligt med detta? Ska ett företag som exempelvis spärrar nyhetssidor som bladet, tv4 och Svt också behöva betala? Ja, eftersom det är innehavet som bestämmer... Helt sjukt att denna ekonomiska våldtäkt för att se på TV ens är laglig och undrar hur många som verkligen skulle välja in SVT i sina 8 favoriter på Comhem om man var tvungen att betala för kanalen.. Inte jag i alla fall...
Det här blir no...
Det här blir nog spiken i kistan för många småföretag. Jag kommer definitivt att avveckla min verksamhet om detta blir verklighet. Dom kommer inte att nöja sig förrän dom opererat in ett chip med Marianne Rundström i varje medborgares huvud.
Tycker det här ...
Tycker det här är fullständigt orimligt om det skall vara så. Jag bor i utlandet, men arbetar i Sverige. Därför har jag en övernattningslägenhet. Men där finns ingen tv, och jag betalar därför inte tv-licens. Däremot har jag min bärbara dator med mig på arbete. Varför i hela världen skulle jag vilja bli tvingad att betala tv-licens för detta skräp. Usch och fy!
Dialiog mellan ...
Dialiog mellan radiotjänst i kiruna och en uppringd VD på låt säga IDG: Radiotjänst: Hej ......hur många anställda har ni? VD: 286 st Radio..: Ok, då är det så här, vi ser att ni inte betalar TV-avgift för några av era datorer. Rimligt borde ni ha över 300 st. VD: Nej, vi har inga datorer, sååå 2006, så vi har slutat med det. Har ersatt alla med skrivmaskiner, sen har vi en fax på var 5e anställd. Radio...: Ok, tack så mycket då.
Det här är ju e...
Det här är ju en politisk fråga: varför ställer ni inte kulturministern till ansvar i stället för meninglösa frågor till underhuggaren Pettersson?
Vi lever i ett ...
Vi lever i ett supermodernt samhälle med oändligt oinsatta ledare och politiker. Hur många av dom klarar ens av att faxa på egen hand? Att då ens försöka belysa problemen med strömmande media är mer en fight mot väderkvarnarna. Fyyy farao nu spelar P4 Radio Stockholm "hunger Hotell" igen.. för femtioelfte miljonte gången - och den är så oändligt dålig!!
Betr Radiotjäns...
Betr Radiotjänst så kanske dom inte får surfa på Svt. Det är väl bara cheferna. Men det kanske är fler hövdingar än indianer på det där stället.
Radiotjänst gör...
Radiotjänst gör bara det som Riksdagen beslutat att myndigheten ska göra. Med andra ord är det politikerna som ev. kritik ska riktas emot inte RT.
Eldkvarn är ju ...
Eldkvarn är ju grymma.
Frågan är varfö...
Frågan är varför det här överhuvudtaget är en nyhet. Vinklingen ang. licensen är ju bara en hypotes. Ingen på Radiotjänst har ju sagt att det kommer att bli så här. DM´s smutskastning av Public Service tar sig alltmer bisarra uttryck.
En dator är ing...
En dator är ingen TV-mottagare, om (S)(V)T väljer att sända sina alster via webben innebär det enbart att de använder en ny kanal. En webbläsare är ingen TV-mottagare och därmed kan det inte bli tal om några TV-skattepengar för detta. Ska bli kul att se hur (S)(V)T ska klara av att driva detta i domstol, det blir platt fall.
Radiotjänst får...
Radiotjänst får passa sig. Att trycka på en teknik som ingen efterfrågat och sen kräva betalt av det resulterar i högafflar, pöbelmobb och eld.
Ska vi ta och t...
Ska vi ta och tagga ner lite nu? En majoritet av oss som läser DM måste väl ändå vara normala sansade mediamänniskor och inte hysteriska Timbrotomtar? Återigen; rubriksättningen är ju helt hypotetisk, jag skulle säga felaktig. SVT och SR ligger ju redan ute på webben om än inte live, hittills har man inte gjort en enda rörelse i riktning att försöka ta ut licens för datorer. Den här nyheten är fullkomligt konstruerad.
Tillägg till mi...
Tillägg till min kommentar nedan: OM, jag säger OM, riksdagen skulle befalla Radiotjänst att ta ut licens för datorer är det naturligtvis vansinne (inte minst politiskt). Så ni som sitter och filar på kommentarer om vilket Pol Pot älskande kommunistsvin jag är som vågade ifrågasätta era utfall mot public service, ni kan lugna er med det. Jag håller nämligen, hypotetiskt sett, med.
För att betala ...
För att betala tv-licens ska man då ha tillgång till SVT:s utbud med 100%. SVT på nätet är bara egenproduktioner och inga utländska serier, det mesta är fördröjt och kvalitén är miltal ifrån vanlig standard-tv:s upplösning. Att under sådana premisser försöka påstå att datorer är likvärdiga med tv är en teknisk lögn beroende på streamkvalite m.m, och utbudet är mikroskopiskt i jämförelse med vad som sänds ut i luften. Dessutom får man idag och i framtiden inte sända ut inköpta program på nätet utan att ha betalat en separat rättighetskostnad för internet-spridning. Alltså handlar det om att SVT nu via bulvanföretaget i Luleå vill få in pengar från kontorsdatorer för att subventionera spridning att inköpt material som man tvingas betala extra rättigheter för. Som extra lök på laxen kommer då SVT att förjudas strema sina sändningar så att de kan plockas upp utanför landets gränser av rättighetsskälen, så då är man tillbaka på ruta 1 igen. I detta fall kan utspelet ses som ett rent bedrägeri, men man har ju lyckats förr, vi betalar ju moms på skatt (elavgifter m.m) vilket man garvar friskt åt utomlands.
Snälla foliehat...
Snälla foliehattar. Det är RIKSDAGEN som beslutar i den här frågan. Ta ett snack med er lokala riksdagsman/kvinna istället för att idiotförklara er ständeligen. SVT har inte piss med detta att göra. Och Radiotjänst verkställer bara riksdagsbeslut. Om ni inte begriper detta är det ett rent mirakel att ni kan använda tangentbordet öht. Och ja, Dagens Medias "nyhetskonstruktioner" är på precis på den praktikantnivå man kan förvänta sig. Klåpare.
Det börjar bli ...
Det börjar bli dags att inkorporera tevelicensen i skattsedeln.
Man skall inte ...
Man skall inte sälja skinnet förrän björnen är skjuten -sa Hedlund en gång i tiden.
Om alla ändå sk...
Om alla ändå ska tvingas betala licens fär alla möjliga olika former av mottagare är det dags att finnansiera verksamheten via skatten. Bort med license.
Upp till kamp ....
Upp till kamp ... NU, innan det här idiotförslaget gått igenom!
Det är tjänsten...
Det är tjänsten Zattoo som gör att datorerna kommer räknas som en TV. Men den tjänsten fungerar inte på svenska IP adresser, men i t.ex Danmark kan man redan se SVT direkt helt och hållet via internet. http://zattoo.com/
http://docs.goo...
http://docs.google.com/Doc?docid=dchwsf6k_1g2dvjwgc&hl=sv Början till ett dokument jag ska skicka som rekommenderat brev till Riksradiotjänst i Kiruna. Det är medvetet rätt provokativt, men jag vill ha en reaktion - och en reaktion NU, så att vi som är motståndare kan försöka formera oss ... Återigen, det enklaste sättet att undvika alla de "hårklyverier" som blir följden är att dra en avgift på skattsedeln som alla har råd med för att finansiera "public service" - allt därutöver kan de ju hitta självfinansierande modeller för, även abonnemangsbundna tjänster på nätet! //Alatariel alatariel (sn4bel-a} users Punkt sourceforge dot net