Här är Stakstons egen Twitter-lista

2009-11-20 16:42 Erik Wisterberg  

Dagensmedia.ses Twitterlista väckte starka reaktioner och kritik. Vi bad därför JMW-konsulten, och tillika en av Sveriges flitigaste Twittrare Brit Stakston, att göra en altenativ lista.

I sociala medier har många under fredagen uttryckt åsikten att man inte kan ranka de "hetaste" journalisterna efter hur många följare de har.

På Twitter kan debatten följas med hjälp av hashtagen #hotjourn.

Dagensmedia.se bad JMW-konsulten, och tillika en av Sveriges flitigaste Twittrare Brit Stakston, att göra en altenativ lista.

Hon har, förutom sin egen uppfattning utgått från den feedback som kommit in via #hotjourn, samt via kommentarer på Dagensmedia.se.

Det här är journalister som aktivt ger insyn i deras arbete såsom t.ex. Kinga Sanden för hur hon använder Twitter för sina utrikesreportage eller Niklas Orrenius och sitt deltagande under SDs landsmöte.

Tina Lagerström på Länstidningen Södertälje jobbar på ett intressant sätt både med att skapa intresse runt innehållet i tidningen och hur hon fångar upp nya artikeluppslag. 

Anette Novak ger inblick i det utvecklingsarbete som sker hos Norran och Mats Knutson ser ut att ha hittat hem på Twitter på sistone. När han går ut med den nye EU-kommissionären så når det ut brett och stort genast, skriver Brit Stakston i sin motivering.

Här är Twitters 15 hetaste journalister, enligt Brit Stakston.

1. Kinga Sanden, utrikesredaktör Sydsvenska Dagbladet,  @kingasanden 803 följer 1 073 följare

 

2. Niklas Orrenius, reporter Sydsvenska Dagbladet, @niklasorrenius 312 följer 723 följare

 

3. Tina Lagerström, Nyhetschef Länstidningen Södertälje @tinla 232 följer 340 följare

 

4. Mats Knutson, inrikespolitisk kommentator, @matsknutson 41 följer 924 följare

 

 5. Martin Jönsson, redaktionschef, Svenska Dagbladet, @mjsvd 119 följer 720 följare

 

6. Sofia Mirjamsdotter, Bloggvärldsbloggen Aftonbladet, @mymlan 1335 följer 2339 följare

 

7. Anette Novak, chefredaktör Norran, @anettenovak 646 följer 699 följare

 

8. Andreas Ekström, journalist Sydsvenska Dagbladet @andreasekstrom 676 följer 970 följare

 

9. Andreas Aspegren, communitychef Aftonbladet.se, @andreasaspegren 394 följer, 527 följare

 

10. Anders Mildner, kolumnist Svenska Dagbladet @andersmi 445 följer 726 följare

 

11.  Julia Skott, reporter TV4 @juliaskott 704 följer 984 följare

 

12. Anna Lindberg, journalist Corren, @annalindberg 559 följer 622 följare

 

13. David Stark, chef bilagor TT-spektra, @popfabriken 411 följer, 509 följare

 

14. Isabelle Ståhl, chefredaktör, Nöjesguiden Malmö, @isabellstahl

159 följer 439 följare

 

15. Kjell Häglund, chefredaktör Residence, @kjellhaglund

295 följer, 1171 följare

 

Från Dagensmedia.ses lista vill Brit Stakston även hylla:

Thomas Mattsson

Sanna Rayman

Mikael Zackrisson

Emanuel Karlsten

Isobel Hadley Kamptz

Katrine Kielos

Sanna Rayman

 

Hon listar även ett gäng "bubblare":

Eva Landahl , redaktionschef Aktuellt, SVT @evlan

38 följer 196 följare

Johannes Forsberg, ledarskribent Expressen @johannesf

131 följer, 215 följare

Fokusjournalisterna @fokusemma, @fokustobbe, @fokusclaes för sin tydliga koppling till sin hemvist Fokus.

Kommentarer

Välkommen att säga din mening på Dagens Media.

Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Dagens Media eller av oss anlitad personal.

  Kommentarer

Läs även

ANNONS

Åsikter & debatt