Mediebyråcheferna: ”Konjunkturen vänder”
Publicerad 26 oktober 2009 10:15
9 kommentarer
Senaste av Bara det bästa gott nog 12 november 2009 15:51
Dagensmedia.se se frågade åtta mediebyråchefer om konjunktursvängningar och nästa års budget. Här är svaren.
Verktyg
Efter en vinter, vår och sommar präglad av finanskris och lågkonjunktur börjar många företag nu vädra morgonluft.
Svarta rubriker i affärspressen har ersatts med ”Botten är nådd” och ”Vändningen är här”.
Siffror från Sveriges Mediebyråer visar att det finns tecken på att nedgången har mattats av även i mediebranschen. Under det tredje kvartalet 2009 gick medieinvesteringarna via Sveriges Mediebyråers medlemmar ned med 15 procent jämfört med året före. Det är betydligt bättre än de två föregående kvartalen, då tappet var 20 procent under kvartal ett och 22 procent under kvartal två.
Dagensmedia.se frågade åtta mediebyråchefer, som tillsammans förmedlar utrymme för mer än 7 miljarder kronor, om de ser några tecken på vändning i konjunkturen.
Resultatet blev blandat - medan Vizeums nytillträdda vd Ulrika Molin menar att de upplevt en vändning sedan sommaren blir Tre Kronor-chefen Niclas Fröbergs svar ”i grunden nej”.
Tecken på en vändande konjunktur som byråerna säger att de ser är bland annat fler briefer från befintliga kunder och fler förfrågningar från nya kunder.
Det vanligaste svaret på frågan när marknaden nått inledningen av 2008:s nivåer är 2011 eller 2012.
Här är frågorna:
1. Upplever du att konjunkturen är på väg att vända?
2. I sådant fall, vilka tecken ser du på det?
3. Hur ser din ekonomiska prognos över nästa år ut jämfört med detta?
4. När är marknaden tillbaka på de nivåer som den låg på i början av 2008?
Här är svaren:
Johan Eidmann, vd Bizkit.
1. Ja, jag ser många tecken på det.
2. Vi börjar ta del av våra uppdragsgivares mediebudgetar för 2010 och de är ofta mer aggressiva än under 2009. Många ser också ljuset i tunneln och är betydligt gladare idag än de var de två första kvartalen i år. Även i strategidiskussionerna är det idag lite mer varumärkesfokus än tidigare och det är ett tydligt tecken på finansiell stabilitet och gott självförtroende.
3. Jag räknar med en tillväxt på 20-30 procent för Bizkit Wisely
4. Inte redan nästa år men troligen redan 2011. Man får väl se 2009 som en jobbig illa verkande baksmälla. Kan man bara genomlida den dagen så blir dagen efter mycket bättre.
Ulrika Molin, vd Vizeum
1. Ja absolut! Vi hart sett en vändning sedan i somras hos oss på Vizeum.
2. Våra kunder har ökat sina investeringar jämfört våren 2009. Frysta budgetar för hösten har tinats upp. Våra kunders planer för 2010 ser positiva ut.
3. Nästa års prognos är bättre än 2009!
4. I början av 2011.
Ola Bergström, vd OMD
1. Ja.
2. Två tecken: För ett år sedan var alla försiktiga men nu ser vi tilläggsinvesteringar under det fjärde kvartalet. Dessutom ser vi ökade budgetar inför 2010.
3. Vi håller på med budgetarna nu. Vi prognostiserar med en ökning nästa år jämfört med i år, som i sin tur var sämre än 2008. Vi har påverkats av lågkonjunkturen men inte minskat lika mycket som mediebyråbarometern.
4. Nästa gång vi upplever en konjunkturtopp – men när det blir är svårt att säga.
Daniel Collin, vd Mediaedge CIA
1. Både och. Å ena sidan har många människor mer pengar i plånboken tack vare sänkta boräntor, men å andra sidan är arbetslösheten högre än på länge och den kommer inte att sjunka drastiskt närmaste året. Om bankerna höjer räntorna kommer vi få en andra lågkonjunktursvåg. Samtidigt är viljan att botten ska vara nådd så stark att vi kanske tillsammans kan börja jobba oss uppåt igen. Här har inte minst vår industri, reklam och marknadsförare, ett stort ansvar och en stor möjlighet att få hjulen att börja snurra fortare igen.
2. Viljan att det ska vända och att människor vågar konsumera samt öka sin lånebild. Det var ett tag sedan vi slapp "olyckskorpsjournalistiken", så även medier vill att det ska vända. Just nu får man 104.000 träffar på Google på "Botten är nådd".
3. I skrivande stund räknar vi inte med några stora förändringar jämfört med 2009, som har varit ett relativt bra år för oss.
4. Om du med marknaden menar reklaminvesteringar tror jag det dröjer till 2012. Och även om många tycker att detta har varit ett tungt år ska vi komma ihåg att det är det 4:e starkaste reklamåret i historien i Sverige.
Linus Hjoberg, vd Mediacom
1. Vi har ännu inte sett några tydliga tecken på vändning - men dagens besked kring fortsatt lågt ränteläge ger förhoppningar om att konsumtionen kan börja återhämta sig trots hög eller fortsatt ökad arbetslöshet.
2. Pass
3. En stabilisering i förhållande till 2009 - men dock en nedgång på helåret i linje med IRM:s estimat, men med förhoppning om viss tillväxt under senare delen av 2010 - i samband med riksdagsvalet.
4. Dröjer nog ett bra tag till.
Victoria Huusko, vd Zenith
1/2. Nja, visst får jag en del positiva signaler från kunder och branschen men jag anser fortfarande att ekonomin är skör och osäker . Av den anledningen är det svårt att uttala sig om hur nästa år kommer att bli. Lågkonjunkturen har inbromsats men hur räntan, fastighetsmarknaden, arbetsmarknaden med mera utvecklar sig kommer att få konsekvenser på ekonomin 2010.
3. Jag har höga förväntningar på 2010 dels för att befintliga kunder ger positiva signaler men framförallt för att vi på Zenith fortsätter att göra ett riktigt bra jobb med vår nykundsbearbetning. Hårt arbete är det som ger positivt resultat nästa år.
4.Det svårt att säga. En sak är säker - det blir inte under 2010.
Björn Jutendahl, vd Mindshare
1. Nja, den har bottnat men det känns inte riktigt som att den är på väg upp igen.
2. I sådant fall, vilka tecken ser du på det? Den pessimism som vi kände hos många av våra konjunkturkänsliga kunder under kvartal ett och kvartal två har idag vänt till försiktig optimism. Fortsatt är medieinvesteringarna på en låg nivå jämfört med 2008 men jag känner att många av våra kunder nu ändå är beredda att på ett mer offensivt sätt sjösätta aktiviteter i marknaden.
3. Trots att de flesta prognosmakare talar om att 2010 kommer ligga i nivå med 2009 konjunkturmässigt och medieinvesteringsmässigt så tror jag på en svag uppgång under nästa år.
4. Tja, gissningsvis 2011 eller kanske så långt bort som 2012.
Johan Sjökvist, vd Starcom
1. Ja, men vi tar verkligen ingenting för givet med hänsyn till alla ekonomiska experters referenser till ”dubbel-W:n” eller ”badkar” som möjliga scenarion. Ännu har vi ju vare sig som yrkesmän eller privatpersoner sett hur höjd ränta eller fortsatt hög arbetslöshet påverkar privatkonsumtionen som ju i väldigt stor utsträckning är vår direkta födkrok. En kortare tids bättre utveckling och jämförelser med förra hösten är inte så mycket värt ännu i ljuset av det senaste årets dramatiska tillbakagång för vår bransch.
2. Fler briefer från befintliga kunder, fler förfrågningar från nya uppdragsgivare, större intresse för tjänster och resurser utanför standardleveransen, samt en ”lyft blick” från uppdragsgivare som ser möjligheter med både nästa års stora händelser och med ett skift av investeringar till saker som bevisligen fungerar.
3. Vi gör inga prognoser för marknaden utan koncentrerar oss på vår egen verksamhet, och jag tror inte att någon är något annat än offensiv eller väldigt offensiv när det gäller nästa år. Vi vill fortsätta satsa på de områden där vi växer och upplever en ökad efterfrågan från våra kunder, som performance marketing, sökordsmarknadsföring, research, sponsring och event, så för oss är det full fart som gäller även fortsättningsvis.
4. Ingen aning, och det spelar egentligen ingen roll. Förutsättningarna och kundernas förväntningar är helt annorlunda nu och ”det var bättre förr” är det ingen i vår bransch som tror på eller är intresserad av.
Niclas Fröberg, vd Tre Kronor
1. I grunden nej, kanske svagt. Det är ungefär samma situation men botten är nådd. Trots detta har vi en ökad arbetslöshet och att flera branscher backar. Ett undantag är bostadsmarknaden med en extremt låg subventionerad ränta. Stockholm är också betydligt bättre än övriga landet.
2. Annonsörernas budgetar är i flera fall lite större ut för 2010 men finns de som minskar också
3. Positivt, vi räknar med att växa med över 50 miljoner i omsättning och med bra lönsamhet
4. 2011
Nyheter
Lediga jobb
- ÄR DU VÅR NYA MARKNADSCHEF MED FÖRMÅGA OCH VILJA ...
- Nöjesguiden och Rodeo blir ännu större!
- Säljare/layout till Dagens Samhälle
- Westander söker ekonomiansvarig
- Plaza Publishing söker mediasäljare!
- Affiliate Marketingansvarig till inkClub
- Fieldwork söker account managers och eventproducent
- Sälj- & Marknadsassistent till Lemontree
- Taxi Stockholm söker marknadskoordinator - Pr ansvarig
- Försäljningschef till Vi i Villa
Twitter från DM
-
Martin Schori:
@blisk: BRA att ni pixlar, Expressen, man vill ju inte hänga ut någon FÖR... http://twitpic.com/183w4u -
Martin Schori:
Bäst på webben just nu, enligt Dagensmedia.ses DIG-panel: http://bit.ly/9BsrFG -
Martin Schori:
@mattipalm Absolut. Men det handlar ju om en misstänkt mordkomplott.
Twittrat om DM
-
Terje Frennefalk:
Sahlin slutar Twittra: http://www.dagensmedia.se/nyheter/dig/article133392.ece -
Olof Lundh: Intervjuad i Dagens Media om Hamréns mediapolitik: http://www.dagensmedia.se/nyheter/print/article132971.ece
-
Makthavare.se:
@pallin kommenterar Sahlin-twitter-stoppet i Dagens media http://bit.ly/bZoRz1 /via @hampusbrynolf
Senaste nytt
Folkrörelser
Topplista
Mest läst
- Palm-Jensen hoppar av
- Aegis: "Farfar är klart decimerat"
- ”Isobar har motarbetat oss”
- "Fem fantastiska år"
- ”Farfar har betytt oerhört mycket”













Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av Bara det bästa gott nog 12 november 2009 15:51 Sortera: Senaste överst
Fröberg?
När kommer Tre Kronor upp till den miljardomsättning som utlovades vid starten?
När kommer Tre Kronor att vara en världsomspännande byrå som utlovades vid starten?
Känns inte riktigt som om Fröberg är en person som Gårdagens Media borde fråga om prognoser.
Fantastiskt
Efter lågkonjuktur kommer högkonjuktur. Vilken tur.
Svar till Fredrik
Var inte så säker då vi mycket väl kan få ett dubbel dopp av lågkonjunktur
Svar till W
Det tror jag dock är nästa finanskris förunnat. Nästa kommer bli helvetisk, då USAs statsskuld klättrar över 10 triljoner dollar-nivån.
Vardagsrealism
Dels verkar rubriken rätt ordentligt vriden om man läser vad cheferna egentligen säger. Och dels verkar Collin vara den som har den mest realistiska synen och förklaringen.
Var finns rösterna utanför Stockholm??
Så jäkla typiskt av Dagens Media att inte ha med en enda byråchef utanför Stockholm...
Svar till Jag finns här för dig
..och varför skulle bonnabyråcheferna på lokalkontoren med färre, mindre och mer lokala kunder ha bättre koll på mediekonjunkturen? Och varför skulle de uttala sig om något annat än SoV för Göteborgskex?
Svar till Jag finns här för dig
Finns det röster utanför stockholm? Det är lite som att varför visar man inte korpen hanboll på TV, ja det kanske inte riktigt platsar...
Is i magen
Sjökvist gör inga prognoser för marknaden, imponerande!
Och tycker heller inte det spelar så stor roll att förbereda sig för nästa topp. För han skiter fullständigt i när/om den kommer.
Vore jag hans kund skulle jag bli mörkrädd.