Foto: Johan Marklund
”Getupdated står för höga etiska och moraliska principer”
Publicerad 22 oktober 2009 08:01
23 kommentarer
Senaste av gksK 3 november 2009 15:54
Getupdated pressas av dåligt likviditet och sexskandaler. Dagensmedia.se intervjuar den nye vd:n Oscar Werner som har uppdraget att göra allt bra igen.
Verktyg
Oscar Werner lämnade i våras amerikanska mBlox för att bli Sverigechef på Getupdated.
Ett bolag som pressas av dålig likviditet efter en alltför snabb expansion.
Rörelseresultatet för 2008 skrevs till minus 90,2 miljoner kronor, då en stor nedskrivning för goodwill fick göras.
Bara månader efter Oscar Werners tillträde kom chocken. En person i ledande ställning på företaget ertappades med att köpa sex av en prostituerad. Kort därefter fick styrelsen veta att vd:n för ett av Getupdateds dotterbolag hade gripits misstänkt för att ha sextrakasserat en medarbetare.
Han misstänktes dessutom för att under lång tid ha misshandlat och hotat sin dåvarande sambo som också var anställd på samma dotterbolag.
Dotterbolags-vd är sparkad och dömd för sina brott. Den sexköpande ledande personen fick sluta efter att har tagit timeout.
Trots det kritiska läget tvekade Oscar Werner inte när han fick frågan om han ta över som vd för Getupdated.
– Det är klart att man alltid funderar inför ett sådant beslut, vad det betyder för min familj. Men det var självklart att tacka ja. Getupdated är ett spännande bolag med en fantastisk potential och jag var den person som då var mest lämpad att ta över ledarskapet, säger han.
Dagensmedia.se träffar Oscar Werner på Getupdateds kontor på Brahegatan 10 i Stockholm. Det är uppenbart att de stora lokalerna skaffades då Getupdateds mål fortfarande var att bli en världsspelare.
Under en tolvmånadersperiod som började i slutet av 2006 köptes inte mindre än 13 bolag. Många betalades med nyemitterade Geupdated-aktier och samtidigt började aktiemarknadens förtroende för koncernbygget att urholkas.
I retrospekt är det uppenbart att jakten på tillväxt gick överstyr.
Idag används bara två av de tre våningsplanen i den stora fastigheten. Ett av våningsplanen ekar tomt när Oscar Werner visar runt.
I hans jakt på att kapa kostnader och nå lönsamhet är den stora lokalen en daglig påminnelse om den för stora kostymen som bolaget har dragit på sig.
– Vi sitter med en del långa kontrakt. Nu genomför vi ett traditionellt managementarbete där vi tittar på alla poster för att ta ned de kostnader som är för höga, säger han.
I dag består Getupdated av cirka 270 medarbetare, varav omkring 200 jobbar mot den svenska marknaden.
65 arbetar inom Getupdateds brittiska dotterbolag Just Search, som förvärvades för 115 miljoner kronor 2007.
Resterande medarbetare jobbar mot den franska marknaden, men sitter i Stockholm. De tidigare försöken att etablera sig i USA har skrotats.
Trots problemen är Oscar Werner optimistisk inför framtiden. Han återkommer gång på gång till samma slutsats:
– Getupdated är i grunden ett solitt bolag, med en spännande affärsidé och mycket kompetens. Därför har vi alla möjligheter att lösa de problem som funnits, säger han.
En nyemission gjordes så sent som i maj i år. 59 miljoner kronor plockades in.
Men enligt en källa med insyn i Getupdated kan pengarna vara slut redan i november givet att det nuvarande kassaflödet fortsätter.
– Bolaget är i en turn-around-situation, och ser att vi har lösningar på den finansiering vi kräver. De aktiviteter vi satt igång ger en gradvis förbättring.
– Om vi förutsåg ett läge där vi stod inför en likviditetskris skulle vi enligt First Norths regelverk behöva informera om detta, vilket vi i dagsläget inte har sett anledning att göra, säger Oscar Werner.
I den senaste kvartalsrapporten framgår det att bolaget har en pressad kortsiktigt likviditet, samt att flera parallella aktiviteter pågår för att förändra detta.
– Vi har växt extremt fort under en tid och vi har till följd av detta fått växtvärk, vilket många entreprenörsdrivna företag får. Vi jobbar nu mycket hårt för att öka den operationella effektiviteten. Det är egentligen ingenting riktigt stort eller svårt, utan snarare många små bitar som måste falla på plats.
Ledningen har under första halvåret skurit kraftigt i kostnadsmassan och fortsätter nu med en hård kostnadskontroll samtidigt som man jobbar på intäktssidan.
Det finns flera tänkbara möjligheter för Getupdated att få in kapital om det krisar.
• Ännu en nyemission.
• Ytterligare försäljningar av delar av verksamheten eller dotterbolag.
• Banklån.
– Det finns fler möjligheter än så, men jag ska inte gå inte och kommentera de olika alternativen. Men alla möjligheter som finns för ett i grunden solitt bolag är givetvis möjligheter även för oss, säger Oscar Werner.
En källa med insyn hävdar också att en grupp av medarbetare, som tröttnat på skandalerna, är på väg att bryta sig ut Getupdated för att starta eget. En tidigare ledande figur inom Getupdated ska även vara i färd med att handplocka medarbetare.
Men detta oroar inte Oscar Werner.
– Det har hänt att ytterligare några har följt med när någon har slutat, men det är inget som jag är orolig för. Det viktiga är att vi inte har några problem med att rekrytera kompetent personal som tar oss i den riktning vi vill gå.
Oscar Werner säger vidare att det sätt som ledningen har hanterat skandalerna har ingett förtroende hos både anställda och kunder.
– Bolaget har agerat bra. Två enskilda personer har gjort något som inte stämmer med vår värdegrund och vi har visat att vi inte accepterar det. Vi har även öppet kommunicerat externt vid båda tillfällena.
De en största marknadstillväxten finns, enligt Oscar Werner, främst inom tre områden.
• SEO, att driva trafik till sajter.
• Webbanalys, att konvertera trafik till de mål företaget har, till exempel köp.
• Sociala Medier, communities som företag utnyttjar för en interaktiv dialog med sina kunder
– Det är våra starkaste delar och inom de områdena ser vi stark tillväxt.
När når ni lönsamhet?
– Som alla som jobbat operationellt vet är det svårt att säga exakt när förändringarna kommer att slå igenom. Vi ser tydliga tecken på förbättring och är övertygade om att det kommer. Sedan ska jag inte sia exakt om vilken månad eller vilket kvartal det händer. Det är ett arbete som vi går igenom med stor kraft och jag är övertygad om att vi kommer ut på andra sidan i närtid.
Kommer detta att innebära att ni måste skära ned på personal?
– Vi har gjort nedskärningar under början av året. Vi ser inget direkt behov i dag av att göra några stora nedskärningar. Det handlar mer om omallokeringar och effektivisering.
Hur är stämningen bland personalen efter allt som hänt?
– Personalen är vår viktigaste resurs. Det som jag tror är viktigt för personalen är att vi som ledning och bolag hanterar dessa saker på rätt sätt, vilket jag tycker vi har gjort. Vi har öppet informerat om det som hänt och ingen av de berörda personerna finns kvar i bolaget. Det kan jag stå upp för både inför de anställda och kunder. Jag personligen tycker att vi genom vårt agerande har visat att vi som bolag och ledning strävar efter att agera på ett bra sätt.
Kritiker kanske tänker att dessa händelser speglar en kultur inom ledningen?
– Det skulle jag tillbakavisa väldigt kraftigt. Jag känner absolut ingen sådan kultur överhuvudtaget. Kulturen i Getupdated är öppen, vänlig, framåt, kompetent. Det finns enligt min bedömning ingenting av den typen av kultur vad jag har sett.
Nyheter
Vi Såg
Lediga jobb
- Grafisk formgivare till SkiStars Mediahus i Sälen
- Wyatt Media Group söker Key Account Manager
- TV4 söker Redaktör och Planeringsredaktör till Nyhetsmorgon
- Carat Insight söker nya insiktsfulla kollegor
- Match.com söker Account Manager, Norden
- Britny söker personal
- TV4 Sverige söker en Säljchef till Halland
Taggar
Vad är en tagg?
Dagens Media sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
Twitter från DM
-
Fredrik Svedjetun:
@nilserikjonas gärna det! Kontakta therese.johansson@dagensmedia.se som håller ställningarna den här veckan. -
Fredrik Svedjetun:
@nilserikjonas Det är lite lågsäsong på nyhetsfronten under sommaren, men snart är det fullt ös igen. Håll ut. -
Martin Schori:
@martinhalldin lite i överkant, kan jag tycka.
Twittrat om DM
-
Fredrik Svedjetun:
@nilserikjonas gärna det! Kontakta therese.johansson@dagensmedia.se som håller ställningarna den här veckan. -
Emma Rönngren:
God El försvarar sin reklam http://www.dagensmedia.se/nyheter/kampanjer/article2451256.ece -
Johan Forsberg:
RT @helenanordstrom: Ikea släpper Iphone-app http://www.dagensmedia.se/eceRedirect?articleId=2451230
Senaste nytt
Topplista
Mest läst
- Great Works öppnar i Shanghai
- God El försvarar sin reklam
- Ikea släpper Iphone-app
- Thomas Quick blir sommarpratare
- Bizkit delar ut 2,5 miljoner



Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av gksK 3 november 2009 15:54 Sortera: Senaste överst
Jo det märks ju verkligen
hur är det nu igen. Gör barn som en vuxen säger eller som en vuxen gör?
ett annat problem är...
...att säljarna tjänar på tok för mycket för ganska mediokert utfört arbete. snart kommer verkligheten ikapp och då kommer det bli en jobbig överraskning både för ledning och säljarna själv.. ugghhh...
Svar till digitalbyråkung
Stämmer bra, många av deras säljare plockar ut 50-80 000 SEK/Mån för att enbart förnya gamla kunders avtal, kan inte vara hållbart i längden!?
Svar till digitalbyråkung
Varför skulle det bli en jobbig överaskning för säljarna?
Dom skrattar hela vägen till banken och drar vidare till nästa suckerbolag när den dagen kommer.
Svar till digitalbyråkung
Säljarna ska tjäna bra, det är ju dom som drar in pengarna och får företaget att gå runt. Dessutom kan säljarna lätt starta ett konkurerande bolag om dom tycker att de tjänar för dåligt.
Svar till Zeb
50-80.0000? As if..
Svar till Tony
Visst, man frågar sig varför företag överhuvudtaget bryr sig om att ha andra anställda. Eller så frågar man sig om Tony är lika korkad i verkligheten som han framstår när man läser hans kommentarer.
Svar till O
Ajaj trampade Tony på en öm tå?
Klart är att där pengar kommer in, där ska också pengar kunna gå ut. Det är sund affärsekonomi. Folk måste lära sig att ett bolag finns till för att tjäna pengar åt sina ägare, och de som inte jobbar med sälj supportar sälj...
Svar till Zeb
Stämmer inte. Du har bara provision för nya affärer, och du behöver dra in över 150' per månad för att få en lön på 30'
Svar till f.d. anställd
Du tänker ungefär så långt som din näsa räcker. Din näsa måste dessutom vara av den platta typen dessutom.
Tjena.
Tre ord - Famous. Last. Words.
Dåligt Dagens Media
Jag hade förväntat mig att ni gått igenom Getupdates olika produkter och tjänsteutbud. Genom att göra det och intervju ngr kunder samt andra spelare i branschen hade ni ju kunnat hitta mycket intressanta detaljer om vad och hur olika SEO företag jobbar och myglar. Vem vet kanske hade ni hittat sådant med rörande Getupdated.
slutet för Getupdated
Början på slutet, sexbrott fylla kriminella fulköp och nu inga pengar. Inte ens Hans P når upp till den nivån
Varför finns det så mycket hat
Jag känner inte till något annat bolag som rör upp känslorna så. Ni som inte gillar bolaget kan väl bara släppa det. Vad är grejen med att dissa så hårt? Fick ni sparken för att ni inte lyckades sälja och komma upp i 50-80 papp. På de nivåerna säljer man för 200-400 ksek/månad
Svar till Frickan
Håller med, GU är rena kassakon för oss som städar upp i kraschade IT projekt. Det kommer bli en tung förlust när GU försvinner.
Ja vad skall karln annars säga
Nyemison är helt uteslutet för att få in stålars, skall GU göra som sist då de knappt fick in täckning på emisionen d.v.s gå ut och säga till marknaden att deras reserverade skatteskuld (14 miljoner) är bortagen för att skettemyndigheten går helt plötsligt på deras linje för att sen efter emisionen ändra sig igen?
Sälja lönsama delar av företaget..till vilken då av grundarna för ett aslågt pris som sist med kaneteg och crystone?
Men just det GU behövde ju inte de extra stålarna.
Banklån i dessa tider med en Danske bank som ...Yeah right.
Att vara entreprenör handlar oftast om bra ekonomi om man lyckas och att leka med andras pengar gör nog att man lättare blundar/struntar i att göra det lilla extra.
Men visst är ni i rätt bransch dock och glöm inte att äran är som störst om man visar att jag/vi har fel med tanke på era förutsättningar.
PS Dagens Media glömde ju bort att näma att DotterbolagsVDn även försökte lura både en kund och GU på massa dollares och varför trodde han att han kunde göra så?
Dålig koll i bolaget?
Sådan företagskultur?
Var han bara tokig?
Och varför gick inte GU ut med det under deras sista emision?
Så helt klart är ni värda respekt om ni vänder detta skeppet.
Lycka till
Svar till Lycka till
Det gäller inte bara att vända skeppet. Med lite tur hinner de köra upp skeppet på en strand innan det sjunker på så djupt vatten att det inte går att bärga.
Den stora frågan är om de klarar av att pumpa fortare än vattnet läcker in, läckorna blir bara större...
Klåpare
Getupdated upphör inte att förvåna. På meritlistan: Minst en saboterad community. "Proffsen" på bolaget sjösatte en så medioker lösning att tusentals dagliga användare försvann i ett nafs. Deras "evangelister" är rena skämtet, som sagt varning...
Kan inte annat än...
..hånle en smula, i pauserna mellan hysteriskt fnissnande åt denna, tillrättalagda, PR-konsultgenererade artikel.
Ser med spänning fram emot briserandet av nästa skandal i denna fantastiskt underhållande såpa...
Det roliga...
...är svaren på de två sista frågorna. På frågan om stämningen bland personalen så levereras lite dravel om vad ledningen gjort för att hantera fadäserna. Förmodligen har han inte en susning om vad personalen känner eller hur stämningen är. Och att det inte skulle finnas något av den kulturen inom bolaget som speglar händelserna låter också konstigt. Det är ju inte utan att man undrar om artikelns rubrik är ironisk?
Jag tycker att hela artikeln andas pengabrist och nyemission när jag läser den. Men det är väl dags för en nyemission snart, det verkar ju vara en del av bolagets affärsmodell...
Svar till gksK
Tur att Gårdagens media är en sådan journalistisk skapelse så de inte bara tror på pressmeddelanden och olika vd:ars sägningar vid intervjuer. NOT. Vad är skillnaden mellan Metro och Gårdagens Media? Dekorfärgen runt företagens pressmeddelanden MUHÄHÄHÖÄÄ
2 personer
Tragiskt att två personers handlande kan skada ett bolag så pass mycket som dom gjort när resterande anställda sliter och gör ett bra jobb. Att en av dom dessutom får en stor stor fallskärm gör inte saken bättre....
Svar till KH
Man är ju inte förvånad direkt, det finns nog en hel del smaskigt i garderoberna där. Trots de "höga moraliska och etiska principerna".
Det går ju ett rykte om att det var ett antal slagsmål/misshandelsfall på någon fylleresa för något år sen. Det var någon som spöade på en av sina underställda och vederbörande fick visst gå. En av de tidigare huvudägarna utreds av ekobrottsmyndigheten för konstigheter i samband med något dotterbolag och bluffakturor. Dessutom visade det sig ju att herren på Mediaanalys förutom sina senaste domar är dömd för bland annat olaga hot, olaga intrång och diverse trafikbrott. Och de senare kan väl i det här fallet iofs anses vara en skitsak...