”Polisanmälan ska återkallas”
Publicerad 26 januari 2010 17:20
25 kommentarer
Nattklubbschefen: Anmälan från vakten kom ”i nattens hetta” och ska "dras tillbaka".
Läs mer
Verktyg
Tipsa oss om nyheter
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
Som Dagensmedia.se tidigare berättat har Örebropolisen fått in en anmälan om misshandel mot Aftonbladets tf vd Pontus Gustafsson.
Den lämnades in av en entrévärd på krogen Ritz, som Pontus Gustafsson uppges ha hamnat i bråk med.
Dagensmedia.se har sökt nattklubbschefen Toni Fransson under måndagen och tisdagen.
Han väljer nu att svara i form av ett pressmeddelande.
– Jag bevittnade händelsen och menar att det var en tämligen vanlig händelse på en innekrog som hanterar över 1 000 personer de kvällar vi har öppet. Det förekom inget våld överhuvudtaget, säger Toni Fransson.
Han berättar vidare att anmälan lämnats in av vakten ”i nattens hetta”.
– Han befinner sig utomlands just nu, men han kommer att återkalla anmälan så fort han kommer hem. Detta är på helt eget bevåg och efter en tids efterperspektiv, säger Toni Fransson.
Han avslutar:
– Ritz har inget otalt med Pontus Gustafsson. Han är välkommen som gäst precis när som helst. Med detta är saken utagerad från Ritz sida.
Dagensmedia.se talade tidigare på tisdagen med Örebropolisens förundersökningsledare Åsa Berggren. Hon berättade att hon senare i dag skulle lägga ut ärendet på en handläggare.
– Av ingångsanmälan framgår att målsägande har en rodnad över ögat, och en svullnad. Alla inblandade kommer att kallas till förhör så snart som möjligt, förmodligen den här veckan. I samband med det kommer vi också att begära in rättsintyg, sa Åsa Berggren.
Dagensmedia.se har sökt den entrévärd som lämnat in polisanmälan.






Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.
25 kommentarer Sortera: Äldsta överst