Debatt

Ola Henriksson och Magnus Gylje, Svenska Dagbladet.

Ola Henriksson och Magnus Gylje, Svenska Dagbladet.

"Utvecklingen fortsätter på alla plan"

REPLIK. SvD:s Ola Henriksson och Magnus Gylje, utvecklingsredaktör respektive redaktör för K och SvD Insikt, svarar på kritiken från digitala strategen Mikael Zackrisson.

Verktyg

Tipsa oss om nyheter

Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.

"Var det någon som trodde att mer och längre reportage var lösningen på morgontidningarnas problem?" Det var frågan som Mikael Zackrisson kastade ut på Twitter i veckan och som sedan mynnade ut i en debattartikel.

Men frågan är fel ställd. SvD Insikt var nämligen inte en lösning på något problem. Det var vårt första projekt för att allvarligt testa förutsättningarna för ett specialbyggt Ipadmagasin.

Eftersom SvD redan hade en e-papper-app för läsplattor och vår nyhetswebb SvD.se är fullt tillgänglig genom läsplattans browser ville vi göra något annorlunda.

SvD Insikt skapades inte primärt för att fokusera på långläsning utan för att förmedla en ny upplevelse av SvD:s kvalitetsjournalistik skräddarsydd för surfplattans egenskaper. Därför har vi lagt stor vikt vid det visuella berättandet och arbetat med ljud och video såväl som text. Vi har utforskat de taktila möjligheterna med interaktiv grafik och med lager som skapar ett djup i produkten.

Långläsningen har varit en självklar del i innehållet eftersom längre, fördjupande texter är en bärande del i vårt helgkoncept. SvD:s satsning på  planerad journalistik har också blivit internationellt uppmärksammad och tidningen är en av de få som lyckats hålla uppe upplagan det senaste decenniet. Så visst är det i sig en rätt satsning.

Att döma av SvD Insikts användarrecensioner i App store med ett medelbetyg strax över 4 av 5 var det många som uppskattade upplevelsen. Och vi har också blivit rikligt blivit belönade på den internationella arenan för helhet, design och upplevelse. Men ändå lockades inte tillräckligt många läsare och annonsörer till produkten för att den skulle bära sig marknadsmässigt.

Utmaningarna med SvD Insikts koncept kan bland annat ha varit att mycket av innehållet ompaketerades och därmed fanns i andra kanaler, även om upplevelsen inte varit densamma. Det digitala magasinet var "inlåst" och kunde inte delas i sociala medier. Vi begränsade oss också specifikt till Ipad-plattformen för att vi tyckte den kunde förmedla vår idé på bästa sätt och för att flest kunder hade valt den plattformen.

Men snart ett år senare är läget ett annat och surfplattemarknaden växer fort i Sverige. Modellerna blir många fler. Därför är det rätt tid att avsluta SvD Insikt efter 12 nummer. Lärdomarna tar vi med oss i vårt fortsatta arbete med digitala kanaler. Sista numret utkommer den 31 augusti med en stor höstguide på olika områden av SvD:s profiler.

Det är ingen nyhet att mediemarknaden står inför sina största utmaningar någonsin. Vi kommer att se en allt snabbare förändring av publikens konsumtionsvanor. Men själva grunden: aktualiteter och information kommer alltid vara intressant att ta del av. Allt annat är just nu osäkert.

Zackrisson nämner själv flera nya koncept för nyhetsförmedling som "Google, Facebook, Flipboard, Twitter, Youtube och Instagram". Men vilka av dessa som kommer hitta en bärande affärsmodell för ett framtida medieföretag är för tidigt att säga.

Var bransch har sina unika förutsättningar som definierar vilka affärer som man vill slå vakt om och i vilken takt man kan utveckla nya produkter och erbjudanden. Medieföretagen är inga teknikintensiva startups som kommer leda utvecklingen utan vi är företag med en lång tradition med dess styrkor och begränsningar.

Så vad är då lösningen på morgontidningarnas problem? Svaret är längre än de 140 tecken man har på sig på Twitter. Och det är längre än en debattartikel i Dagens Media. Svaret håller på att mejslas fram. Vi på SvD arbetar på alla olika plan såväl redaktionellt som kommersiellt och tekniskt för att ta fram nya lösningar för innehåll, försäljning och tjänster för att utveckla vårt varumärke.

Under hösten kommer vi till exempel att göra om hela vårt mobila erbjudande och vi kommer skapa en modell för betalning som är anpassad till moderna mediekonsumenter. Fler detaljer kring dessa projekt kommer ni bland annat att kunna följa på vår utvecklingsblogg framöver.

Att Insikt inte höll hela vägen är det många här som sörjer. Kanske vi kunde gjort annorlunda från början. Men säkert är att det inte är sista försöket att bemöta morgondagens utmaningar.

Ola Henriksson

Utvecklingsredaktör SvD.se

Magnus Gylje

Redaktör för SvD:s kulturmagasin K och SvD Insikt

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

5 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (5)

Nyheter

Reinfeldts son till pr-byrån Prime

Reinfeldts son till pr-byrån Prime

"Han är både trevlig och duktig". UPPDATERAD. Statsministerns son Gustaf Reinfeldt gör sin praktik på Prime PR i Stockholm. 1

Sponsorerna om derbyt ikväll: "Hoppas på en fest"

Sponsorerna om derbyt ikväll: "Hoppas på en fest"

Första drabbningen på Friends Arena. Ikväll möts AIK och DIF i det första derbyt på Friends Arena – och storsponsorerna Åbro och Stadium hoppas på en riktig fotbollsfest.

Ny chef till Chimney

Ny chef till Chimney

"Rörligt har ökat jättemycket". Produktionsbolaget Chimney anställer Johan Näslund som kundchef i Sverige. 1

MÅNGMILJONSMÄLL FÖR MTG:S STRIX
Förlorar Denguemålet – igen

Förlorar Denguemålet – igen

"Vi har ett annat försäkringsbolag i dag". 16,8 miljoner kronor kostade Denguefebern för Strix. Det står nu klart efter att hovrätten kommit med sin dom.

Great Works anställer försäljningschef

Great Works anställer försäljningschef

"Det finns superpotential". Digitalbyrån rekryterar Tom Flumé från Opacity. 1

Apollo satsar på egna medier

Apollo satsar på egna medier

"Vill möta våra kunders behov i varje steg". Resebolaget Apollo satsar på egna medier och lanserar ett magasin, nya filmer och appar. 

Annons
Mer mat från LRF

Mer mat från LRF

"Inte så tjusig och tillrättalagd". LRF Media rider vidare på matvågen och lanserar tidskriften Äkta Mat. 4

Åsa Tillberg hämtar grävchef från DN – facket kritiskt

Åsa Tillberg hämtar grävchef från DN – facket kritiskt

"Vi har framfört vår oro". Anders Oxelström på DN blir ny chef för "Kalla Fakta" samt TV4:s grävgrupp. Men utnämningen får kritik från facket.

Ola Bergström, vd på OMG, Linus Hjoberg, vd på Mediacom, Tommy Gapinski, vd på Adon.

Ola Bergström, vd på OMG, Linus Hjoberg, vd på Mediacom, Tommy Gapinski, vd på Adon.

Konkurrenterna om Welins utspel

"Det är stora ord". Tre mediebyråchefer ger sin syn på Starcom-toppen Jens Welins mörka profetia om de köpta mediernas framtid.

Tillsätter ny produktionschef

Tillsätter ny produktionschef

"Biffar upp avdelningen". SBS Discovery utser en ny produktionschef – och värvar ytterligare två personer till programavdelningen.

Matador köper NPP Uppsala

"I linje med våra kunders behov". Kommunikationsbyrån Matador köper NPP Uppsala.

Rockklassiker plockar ner Husby-skämt efter rasistkritik

Rockklassiker plockar ner Husby-skämt efter rasistkritik

Ametist Azordegan: "Oacceptabelt och pinsamt". UPPDATERAD. "Throwing Stones – Husbys bästa rockband". Så skämtar SBS-kanalen Rockklassiker om upploppen i Husby. 10

Nu jagas de för digitala spelannonser

Nu jagas de för digitala spelannonser

Följer upp nio år lång tvist. Lotteriinspektionen vill stoppa Aftonbladet och Expressens digitala annonser för utländska spelbolag efter att ha misslyckats stoppa dem i print.

Efter domen – spelbolagen stuvar om i mediemixen

Betsson: "Sker en omfördelning från tv till andra kanaler". Spelföretagen ökar medieinvesteringarna – rejält. Och nu får utomhusbolagen för första gången del av de utländska jättarnas miljoner.

Patrik Sjöberg nådde 2 42...

Patrik Sjöberg nådde 2 42...

"Vi är överlag väldigt stolta och glada". Välbekant siffra när Patrik Sjöberg igår hade säsongsavslutning för sitt program "Patrik möter" i TV3. 5

Därför står display och stampar

Därför står display och stampar

OMD-chef: "Okunskap". Dagspressen jagar desperat efter digitala intäkter – men i år förväntas displayannonseringen ha den svagaste tillväxten sedan finanskrisen.

Lowe Brindfors tar hem JCDecaux tävling Ute

Lowe Brindfors tar hem JCDecaux tävling Ute

The Fan Club tvåa. Reklam för energidryck. 2

Bauhaus släpper musikvideo

Bauhaus släpper musikvideo

"Fått många positiva kommentarer". Bauhaus reklamkoncept med familjen från Västerås firar ett år. Det firar byggjätten med att släppa en musikvideo. 1

"Ny lag ger bortkastad reklam"

"Ny lag ger bortkastad reklam"

DEBATT. Reklamtrötthet och bortkastade kampanjer blir följden om lagförslaget om dataskydd drivs igenom. Det skriver Tore Thallaug. 1

Big data kan leda till en revolution

Tele2 testar kraften i datadriven marknadsföring. Modetermen ”big data” är ordet på allas läppar – och något som kan förändra förutsättningarna för marknadschefer världen över.

EU-regler hotar marknadsförarnas möjligheter

Regeringen: "Vi delar deras oro". Nya EU-regler kan kraftigt begränsa möjligheterna för marknadsföring utifrån kunddata.

"Det var en låg nivå"

"Det var en låg nivå"

Inte imponerad. Nu kommenterar Jan Scherman kondylomhånet som Peter Jihde riktade mot honom i gårdagens "Nyhetsmorgon".

Stormöte om "bröstväggen"

Stormöte om "bröstväggen"

"Vad som sades stannar internt". 15 par bröst, sex ansikten – ett arbetsmiljöproblem. I måndags kallade TT:s ledning till stormöte för att diskutera den omtalade "bröstväggen". 5

Efter Nicki Minaj-tapeten – upprörda känslor på TT

"Flera har starka åsikter om det här". TT:s vd Jonas Eriksson försvarar den omtalade "bröstväggen". 8

SF Media gör ny tidning

SF Media gör ny tidning

"Sexigare och roligare". SF Media som ger ut tidskriften Film på Bio startar systertidningen Business Edition som riktar sig till annonsörer. 1

Svenskarna undviker tv-reklamen – med mobilen

Svenskarna undviker tv-reklamen – med mobilen

"När reklampausen startar går hälften till mobilen". 79 procent av alla svenskar använder mobil, dator eller surfplatta samtidigt som de tittar på tv. 5

Hon är ny pr-chef för NCC

Hon är ny pr-chef för NCC

"Gedigen erfarenhet". Anna Trane är byggföretaget NCC:s nya press- och pr-chef. Hon kommer närmast från Cybercom Group. 1

Apple mest värdefullt – i världen

Apple mest värdefullt – i världen

Värderas till 185 miljoner dollar. Här är världens mest värdefulla varumärken. 5

Friends Agenda värvar från Edelman

"Hedrande". Pr-byrån Friends Agenda rekryterar seniorkonsulten Mårten Brink från Edelman. 1

Minskad vinst för Aller

Minskad vinst för Aller

"Helt klart godkänt". Efter rekordvinsten 2011 minskar Aller Medias rörelseresultat med drygt 10 procent – men försäljningen ökar.

Eurovision slog VM-finalen i sociala medier

Eurovision slog VM-finalen i sociala medier

Över 40 000 inlägg. ESC blev största snackisen. 1

Citypaketet-chef sägs upp

Citypaketet-chef sägs upp

"Inget roligt besked". UPPDATERAD. Mikael Larsson har sagts upp från sitt jobb som försäljningschef för Citypaketet, kan Dagens Media berätta. 1

WEBB-TV-KRIGET
Ger sig in i webb-tv-kampen

Ger sig in i webb-tv-kampen

"Tagits emot väl". En ny webb-tv-kanal startas av Nyheter24. Förhoppningen att det ska öka sajtens samtal med läsarna ytterligare. 3

Webb-tv – lönsamt eller inte?

Webb-tv – lönsamt eller inte?

Meningarna går isär. Aftonbladet och Expressen fajtas om onlinetittarna med näbbar och klor. Men är tv-satsningarna lönsamma? 1

Starcom-toppen: "Köpt media helt dött om 5-6 år"

Starcom-toppen: "Köpt media helt dött om 5-6 år"

Kräver djupare kontakter. Jens Welin spår en mörk framtid för köpt media. 21

DD utser ansvarig utgivare

"Inte vilken tidning som helst". Efter försäljningen av tidningen till Mittmedia utses en ny redaktionschef och ansvarig utgivare för Dala-Demokraten. 1

"Vi påverkas av nedläggningen"

"Vi påverkas av nedläggningen"

Com hem om TV4 News-haveriet. Avgifterna som TV4 News betalade till Com hem anses ha bidragit till kanalens fall. Nu kommenterar tv-distributören nedläggningen. 1

Han är Friday TV:s nya vd

Han är Friday TV:s nya vd

"Djur är alltid kul att se på". UPPDATERAD. Simon Romanus har arbetat i tv-branschen i 20 år som bland annat redaktör, producent och programledare för "Lilla Aktuellt". Nu blir han ny vd på Friday TV.

Onlinepizza väljer mediebyrå

Planerar större kampanj. Exb Mash blir Onlinepizzas nya mediebyrå. 4

Så blir OS i MTG TV

Så blir OS i MTG TV

Vd Joachim Nordlind: "Reklam kommer inte förstöra OS-upplevelsen". I en intervju med Dagens Media avslöjar MTG TV:s vd Joachim Nordlind planerna för vinter-OS 2014 i Sotji. 8

Dagens Media TV

"Långsiktigheten hos Bonnier är borta"

Visa alla
Annons
Läs Dagens Medias tidning – här är nummer 8, 2013

Läs Dagens Medias tidning – här är nummer 8, 2013

Kolla innehållet i årets nionde nummer.

Forsbergs Slututställning

Forsbergs Slututställning Seglet är hissat

Berghs-bloggen

Berghs-bloggen Tack för oss!

48h-bloggen

48h-bloggen Klart slut. Ut.

DN:s Husbyvittne har föreläst för Megafonen

DN:s Husbyvittne har föreläst för Megafonen

I en artikel om demonstrationerna i Husby intervjuar DN en "Husbybo" – utan att nämna att han är en journalist med kopplingar till organisationen bakom demonstrationerna.

"Har skapat ett stort värde"

"Har skapat ett stort värde"

TV4-gruppens vd Casten Almqvist berättar för Dagens Media om beslutet att sälja TV11 till SBS Discovery Media.

Realtid i creddbråk med DI

Realtid i creddbråk med DI

Realtids Per Agerman anklagar Dagens Industri för stöld – DI:s Peter Fellman gäspar. 5

Reklamchefen lämnar Volvo

Reklamchefen lämnar Volvo

Volvos reklamchef Bengt Junemo har slutat på bolaget efter 35 år. Per Carleö tar över.

Jan Scherman: "Ilska leder inte till rationella slutsatser"

Jan Scherman: "Ilska leder inte till rationella slutsatser"

Jan Scherman och Göran Ellung anklagas för misstagen som ledde till TV4 News nedläggning. Nu slår duon tillbaka.

"Vill smälla något i huvudet på Scherman och Ellung"

"Vill smälla något i huvudet på Scherman och Ellung"

Nyhetsbolagets tidigare ledning med Jan Scherman och Göran Ellung i spetsen anklagas för att ha ”gjort allting fel” – och ha orsakat TV4 News haveri. 5

TV4 News annonsörer om nedläggningshotet

TV4 News annonsörer om nedläggningshotet

De lägger sina annonspengar i TV4 News. Men hittills har kanalens exklusiva partners inte fått någon information om TV4 News framtid. 2

Toppmoderat rundar SvD:s betalvägg: "Är kutym"

Toppmoderat rundar SvD:s betalvägg: "Är kutym"

På Facebook skryter den moderate riksdagsledamoten Hanif Bali om hur han tagit sig förbi Svenska Dagbladets betalvägg. 6

Stampen köper Rodeo

Stampen köper Rodeo

Stampen köper modemagasinet Rodeo, kan Dagens Media berätta. Målet är att stärka greppet kring annonsörer som vill nå en ung målgrupp. 11

Uppdrag Granskning sågas: "Ett undermåligt underlag"

Uppdrag Granskning sågas: "Ett undermåligt underlag"

"Uppdrag Gransknings" på förhand hett omdebatterade avsnitt om journalister och integrationsfrågor får i dag hård kritik.

"Tänker inte hålla käften"

"Tänker inte hålla käften"

Tv-veteranen Jan Scherman oroas över bristande mod och jakt på kortsiktiga vinster inom Bonnier. 1

McDonalds jublar efter hen-stormen på Facebook

McDonalds jublar efter hen-stormen på Facebook

När McDonalds laddade upp en kort och humoristisk status med ordet ”hen” brast det för hundratals Facebookanvändare. Men på McDonalds är man glada över uppmärksamheten – och betonar att hamburgerkedjan finns till för alla. 4

Dagens Nyheter slår tillbaka mot porrimpotens-kritiken

Dagens Nyheter slår tillbaka mot porrimpotens-kritiken

DN:s artikelserie om "porrimpotens" har fått skarp kritik av nätverket Queera sexologer. Men den ansvarige reportern Thomas Lerner slår tillbaka. 10

Fackchefen lämnar IDG

Fackchefen lämnar IDG

Rebecka Guzman lämnar IDG, enligt uppgift till Dagens Media.

LRF:s vd: "Vi blir smalare"

LRF:s vd: "Vi blir smalare"

Försäljningen av fem titlar till Aller Media har ingenting med LRF Medias brakförlust för 2012 att göra. Det menar vd:n Ruben Jacobsson. 10

Svenska Institutet om kritiken: "Har tydliga regler"

Svenska Institutet om kritiken: "Har tydliga regler"

Den här veckans @sweden-twittrare Robert Pettersson har orsakat en nätstorm med sina sexistiska och homofobiska blogginlägg. Nu svarar Svenska Institutet på kritiken. 2

Svenskan: ”Vi hade fel”

Svenskan: ”Vi hade fel”

Svenska Dagbladet påstår felaktigt att tidningen är störst på webben – nu stoppas annonserna.

Lydmar: "Jag behöver inte visa tuttar för att sälja mat"

Lydmar: "Jag behöver inte visa tuttar för att sälja mat"

Raseriet kring den nakna kvinnan på lyxkrogen Strandvägen 1:s sajt har tagit Per Lydmar på sängen. I en intervju med Dagens Media svarar han på kritiken om sexism. 26

Volvos metalcopy: "Jag har druckit sprit med Lemmy"

Volvos metalcopy: "Jag har druckit sprit med Lemmy"

För Dagens Media berättar reklamarna bakom Volvos metalhyllning om tyskhånet, "ostig hårdrock" – och spritorgien med Lemmy Kilmister. 2

"Jag vaknade av glädjetårar"

"Jag vaknade av glädjetårar"

När juryordföranden Tom Beckman läste upp motiveringen kunde Rättviseförmedlingens grundare Lina Thomsgård knappt tro sina ögon och öron. 5

Sverige – landet där man äter ”pussybutter”

Sverige – landet där man äter ”pussybutter”

I Acnes och Forsman Bodenfors nya reklamfilm för chokladkakan Starbar drivs det friskt med de mesiga svenskarna. 10

Hon lämnar Nöjesguiden

Hon lämnar Nöjesguiden

Efter fem år säger Margret Atladottir upp sig. I en stor intervju med Dagens Media berättar hon om tiden på Nöjesguiden. 1

"Skulle dra oss inför rätta"

"Skulle dra oss inför rätta"

UPPDATERAD. Lyssna på skivan – men ni får inte säga vad ni tycker. Det kravet ställde Sony inför den påkostade förhandslyssningen av Daft Punks nya skiva. 15

Honkamaa lämnar Google – startar tv-bolag

Honkamaa lämnar Google – startar tv-bolag

Ett nytt mediebolag för rörlig bild – med Youtube som enda plattform. Det är affärsidén som Stina Honkamaa hoppas ska dra in miljarder, kan Dagens Media idag berätta. 14

Annons
Twitter-puff