Åsikter
Comhem borde strunta i sociala medier – men kan du det?
Publicerad 29 oktober 2009 12:25
23 kommentarer
Senaste av Lasse 2 november 2009 17:54
Om du vill finnas i sociala medier måste du vara beredd att lyssna och ändra dig. Annars kan du lika gärna strunta i det, skriver Nils Holmlöv, chef för Lewis PR.
Verktyg
Comhem tillhör Sveriges mest utskällda bolag. Vill du se en människa gå igång på allvar ska du prata med en missnöjd Comhem-kund. Senast ut är Sofia Mirjamsdotter som på sin blogg mymlan.the real ”rasar” mot Comhem och deras kundtjänst, men söker du på Comhem på svenska bloggar får du tusentals träffar.
Comhem är naturligtvis inte nöjda med bilden av sig själva som en stor kolloss som är helt ointresserade av sina kunder. Det blev extra tydligt under Comhems uppmärksammade haveri i våras då både tv, bredband och telefonitjänster bröt samman under Champions League-matchen mellan Arselnal och Manchester United. Mitt i krisen märkte Comhem att någon snott deras namn på Twitter. Bakom @comhem satt en person som glatt vidarebefordrade allt negativt som sades om Comhem på Twitter.
Här krävdes nya tag, och raskt registrerade man @comhemab.
Sent ska syndaren vakna, men ärligt talat tycker jag att Samuel Garlöv, redaktör i sociala medier på Comhem, gör ett riktigt bra jobb med @comhemab. Comhem framstår som ödmjuka, lite mer personliga, lite mindre stelbenta. Jag är inte kund hos Comhem, men den bild man får av att följa @comhemab är ett företag som lyssnar och tar sina kunder på allvar.
Problemet är ju att den bilden inte riktigt stämmer. Comhem toppar fortfarande listan över de sämsta kundtjänsterna, och enligt en undersökning från Svenskt KvalitetsIndex som publicerades häromdagen har de till och med blivit sämre senaste året.
Och då undrar man om inte Comhem helt har missuppfattat sociala medier. Att skapa en bild av ett lyssnande företag, när kundtjänsten fortsätter att driva kunderna till vansinne är som att sätta läppstift på en gris.
Sociala medier är krävande på det här sättet. Du kan inte säga en sak och göra en annan, för de sociala medierna kommer direkt att avslöja dig.
Dubbla budskap har alltid straffat sig, det nya med sociala medier är snabbheten med vilket det sker. Ska du börja engagera dina kunder och möta dem där de är, var beredd på att lyssna och faktiskt ändra dig. Om du inte är beredd att göra det, bör du fråga dig om sociala medier verkligen är rätt för er.
För den som bor i ett Comhem-hus finns det inte så många alternativ – vill du ha kabel-tv kan du inte bara byta operatör. De har sina kunder i ett järngrepp och kan egentligen skita i sociala medier.
Kan du det?
Nils Holmlöv, general manager Nordics på Lewis PR.
Nyheter
Lediga jobb
- SBS Radio söker en ny superstar projektledare till våra spons och eventkampanjer
- Projektledare och produktionsledare till Occasion
- ÄR DU VÅR NYA MARKNADSCHEF MED FÖRMÅGA OCH VILJA ...
- Nöjesguiden och Rodeo blir ännu större!
- Säljare/layout till Dagens Samhälle
- Westander söker ekonomiansvarig
- Plaza Publishing söker mediasäljare!
- Affiliate Marketingansvarig till inkClub
Twitter från DM
-
Martin Schori:
Media-SM: kände mig som den där palestiniern som alltid är med i Vinter-OS, som alla garvar åt. Tog tre hem dock. -
Erik Westerberg:
Välkommen @tommycroneback! -
Erik Westerberg:
Jag avslöjar: Efter Getupdated - sexdömde vn:n startad byrå: http://korta.nu/6331
Twittrat om DM
-
Cecilia Mortimer:
Superprinsen - nästa storsatsning från oss på Aftonbladet: http://www.dagensmedia.se/nyheter/dig/article134616.ece (via @andreasaspegren) -
Andreas Aspegren:
Superprinsen - nästa storsatsning från oss på Aftonbladet: http://www.dagensmedia.se/nyheter/dig/article134616.ece -
Joel Rankila:
@MrJocke Fina fisken!
http://www.dagensmedia.se/nyheter/pr/article134549.ece
Senaste nytt
Folkrörelser
Topplista
Mest läst
- Eventbyrån vägrar betala notan - stäms av Operakällaren
- Sportjournalister rasar mot DIF
- Aje Stenbeck till Inhouse
- Här är Garbergs logga för Alliansen
- Sexdömd vd startar digital byrå













Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av Lasse 2 november 2009 17:54 Sortera: Senaste överst
Mycket bra!
Du sätter fingret på en oerhört viktig punkt - att sociala medier måste samspela med övrig kommunikation, annars kommer det att bli magplask, något som många företag inte inser.
Svar till Anders L
Men vad ska de göra? De måste ju försöka bemöta kritiken på något sätt och inte bara ducka. Sedan kan ju självfallet inte @comhemab säga och göra saker som ComHem AB inte säger, gör och lovar.
Svar till Johan
Vad de givetvis borde göra är att styra upp sin kundtjänst och hela sin serviceorganisation. Som det är idag stämmer inte kundlöftet i marknadskommunikationen överens med verkligheten som kunderna upplever. Glappet leder till missnöjda kunder som inte lär bli gladare av deras hurtiga reklamfilmer. Med andra ord: det korrekta sättet att bemöta kritiken är att bli bättre och eliminera källan till missnöje.
Bra sagt.
"Att skapa en bild av ett lyssnande företag, när kundtjänsten fortsätter att driva kunderna till vansinne är som att sätta läppstift på en gris."
Lysande formulerat.
Tydlig poäng men utan udd
Rätt om Comhem, men det kan sägas med färre tecken eller med mer tyngd. Att stava fel till koloss som pr-konsult är inte heller optimalt, men jag föredrar ändå Nils före "vi-är-en-pr-byrå som precis upptäckt internet och nu kan vi göra 100-sidiga strategier för social media".
Kan inte annat än hålla med
För att vårda sitt varumärke duger det inte med att ha en konsult som gör allt vad han kan för att ha schyssta vibbar med en massa stora twittrare ( må ingen skugga falla på samuel mao). Det comhem ska fokusera på är verksamheten och hur den upplevs av kunderna. De kan ha världens skickligaste twittrare - spelar ingen roll så länge de riktiga kunderna i vida världen fortfarande behandlas som skabb
Helt seriöst...
Hur många av de miljoner tweets ni läst på senaste har gett er någonting av värde? Vad är ration mellan crap och guld? Blir helt trött på mänskligheten när det är en stor nyhet att ComHem för något år sedan lyckats regga ett twitterkonto där de upprepar allt deras marknadsavdelning skjuter ut överallt annars men under 140 tecken.
Svar till Suck
+1!
Avskyr Comhem men…
Hur många företag är det inte som i reklam, sociala medier, på sina hemsidor etc hellre säger vad de är snarare än lägger krut på att verkligen vara det?
Skulle vilja se den ”berghsutbildade reklamaren” som säger till sin kund att satsa sina pengar på något som verkligen är till nytta för dess kunder istället för en kreativt rolig idé och dyr filmproduktion.
Suckers
Com Hem äcklar mig. Jag skulle göra vad som helst för att få byta TV-leverantör. Ignoranta 12-åringar i kundtjänst som inte kan hjälpa till med ett piss. Jag brukar inte gnälla men Com Hem tar priset. Skitpriset.
Kabel-tv
Vill man ha kabel-tv får man kanske stå ut med ComHem. Men varför då inte ta in marksänd signal i lgh samt köra internet över adsl? Men då får man å andra sidan andra kolosser att tampas med.
Svar till Villaägare
Till exempel för att Boxer kan erbjuda EN enda hd-kanal...(SVT HD), mer får inte plats i nätet idag. Och den kanalen kan du bara se i mälardalen... Com Hem - usel kundservice men bra produkt Boxer - bättre kundservice men rätt usel produkt.
Svar till New Dehli
New Dehli, du har en poäng.
Sociala media en del av Com Hems förändringsarbete
Nils,
För oss på Com Hem så blev de senaste resultaten i Svenskt Kvalitets Index undersökning en besvikelse. Våra kunder är inte nöjda med oss. Insikten om att vi inte lever upp till våra kunders förväntningar har funnits en tid. Vi kan konstatera att vi inte gjort tillräckligt och vi är inte nöjda förrän våra kunder är nöjda. Det har lett till stora investeringar i vår kundservice i form av stödsystem och rekrytering av ny personal. I år investerar vi över 850 MSEK i att förbättra vårt nät och våra tjänster. Vi har förändrat vårt marknadsföringskoncept och vi har också börjat twittra.
Att öka vår närvaro i sociala medier är en del i vår långsiktiga strategi att förändra vårt kommunikationsarbete och vår kundservice. Vi vill vara mer närvarande, personliga och lösa våra kunders problem via de kanaler kunderna själva anser mest relevanta. De lärdomar vi på Com Hem gjort via vårt arbete på bland annat Twitter är en viktig del i vårt fortsatta kundservice- och kommunikationsarbete. Vi tar ett steg i taget för att utveckla denna närvaro. Samuel på comhemab är ett första steg. Det arbete vi hittills gjort med vårt twitterkonto har varit väldigt lärorikt och uppskattat av de kunder som sökt hjälp och information den vägen.
För oss är det ett sätt att få direkt feedback från våra kunder, både positivt och negativt, det hjälper oss att utvecklas och göra rätt där vi tidigare gjort fel. De synpunkter som kommer till oss via twitter och andra sociala medier tas vidare och är en del i vårt förändringsarbete, steg för steg.
Vi vet att de sociala medierna är sanningens minut. Vi kan inte gömma oss. Och vi tänker inte gömma oss - vi är här för att lyssna på och möta våra kunder på alla de plattformar som våra kunder finner relevanta.
Christer Kinch
Strategi och Kommunikation, Com Hem
Svar till Christer Kinch
Sedär Nils, nu blev du en del i Com Hems sociala media strategi..Dör kommentarerna nu? Blir Com Hems service bättre? Skall ringa och avsluta min tjänst imorgon spela in och lägga ut på Youtube...
Svar till Christer Kinch
850 miljoner det låter mycket. Vill du berätta hur mycket ni går med vinst med i år. Eller förra året, eller förra?
Om ni tatt 1% av vinsten och lagt på kundtjänst hade ni varit bäst i klassen.
Ni tror nog jag inte ska orka ringa och sitta i telefonkö en kvart för att få tillbaka min hundring för när ert bredband inte fungerade men det ska jag göra och sen kan jag nog hålla igång samtalet en halvtimme eller så så det kostar er lite lön också. Själv tar jag det som terapi.
Svar till Christer Kinch
Hej Christer
Er produktstrategi och marknadskommunikation är ganska bra i sig. Det ni säger, säger ni väl. Men ni fokuserar bara på säljbara tjänster i era budskap.
År ut och år in (och här hittar jag inte på) har ni fått kraftig kritik för er dåliga service och vid varje tillfälle har ni skyllt på höstens/vårens/sommarens/årets/veckans/ kundtillströmning men ni säger alltid att ni jobbar på det och att ni kommer att anställa fler medarbetare. Och som vanligt dropppar ni summorna 700-800 mille årligen i nät- och tjänsteinvestering.
Samma tomma prat - samma dåliga resultat.
Ni behöver ta tag i detta i toppen och sedan ska det kommuniceras neråt i organisationen. Jag får uppfattningen att det är lite väl vattentäta skott mellan ägare, ledning och anställda.
Era medarbetare vet inte hur de ska jobba, de saknar nog en fast värdegrund och de känner inget personligt ansvar och stolthet. Det är inget de ska beskyllas för utan det är dålig styrning från ledningen inom Comhem.
Jag gissar att ni har ganska hög personalomsättning på supportsidan? 50% årligen bland de tillsvidare anställda kanske?
Det brukar bli så.
Om du Christer vill få ordning på Comhem ska du börja lösa problemen internt för att sedan gå vidare utåt.
Petter Flink, med lång erfarenhet inom områdena markom och support
Svar till Christer Kinch
Hej Christer,
Ditt svar andas insikt och en vilja att faktiskt åstadkomma förändringar, gott så. Ert engagemang i sociala medier är som sagt lovvärt, att lyssna är naturligtvis det första steget mot en bättre relation med era kunder. Samtidigt är ju problemen med er kundtjänst knappast några nyheter – ni kom sist i den förra undersökningen, och i årets undersökning fick ni ännu sämre betyg. Låt oss hoppas att detta första steg snabbt följs av flera, “vi jobbar på det” är en förklaring som snabbt blir utsliten.
Det ska bli mycket spännande att följa utvecklingen under det närmaste året.
Ser inget - hör inget - gör inget (men än tar betalt)
Det är 3 år sedan jag skrev 2 personliga brev till Comhems VD. Tror ni att jag fått något svar?
Jag sa upp alla avtal. Tror ni de reagerade annat än med att efter 2 veckor ge mig ett nytt prisförslag.
ComHem lever enbart genom att de "låst in" fastighetsägare i sina avtal. Jag hoppas att fler och fler fastighetsägare säger upp avtalen - och när de går ut aldrig någonsin tar i detta företag ens med tång.
SKita i kundtjänst
Egentligen förstår jag inte vad detta har med sociala medier att göra. Det resonemang bdu för borde ju egentligen leda fram till slutsatsen: "De har sina kunder i ett järngrepp och kan egentligen skita i kundtjänst". Bilden av att Comhem är ett bra företag med lyssnande kundtjänst förmedlas ju genom all ComHems kanaler - inte bara genom twitter och andra socia media. Jag tycker - faktiskt att ComHem gjort en lyckad satsning med sin närvaro på twitter - sen ska man ju givetvis inte sluta klandra dom för deras tillkortakommanden på andra håll.
ComHem
Det bolaget borde inte få finnas. Jag har aldrig i mitt liv blivit så illa behandlad som kund. Men nog om det. Jag kan berätta att det finns alternativa vägar. Jag och andra missnöjda grannar har gemensamt beslutat att byta ut ComHem i vår bostadsrättsförening. När avtalet går ut i början på nästa år så är vi fria och Telia installerar nytt nät och tar över! Tänk om alla gör så? Konsumentkraft!
Svar till Never give up
Hos mina föräldrar har dom både Telia och ComHem parallellt.
Alternativ finns
" För den som bor i ett Comhem-hus finns det inte så många alternativ – vill du ha kabel-tv kan du inte bara byta operatör. De har sina kunder i ett järngrepp och kan egentligen skita i sociala medier."
Jag bor i ett sk "Comhemhus " och har analoga kanaler via Comhem. Tills i somras även digitalpaket från Comhem.
Hade tidigare Digital-Tv från Telia.
Dessutom har jag egen antenn för marknätet som möjliggör abbonnemang hos Boxer.Eftersom jag bor i mälardalen så kan jag kostnadsfritt mottagaga SVT-HD.
Slutligen så kan jag med min parabol på balkongen abbonnera på digital-TV från Canal Digital.