"Primes och Politikerbloggens pris gick till pr-nisse"
Publicerad 18 juli 2007 10:46
Bland reklamnissar och politiker i Almedalen delade Nyhetsbolaget genom Politikerbloggen tillsammans med pr-byrån Prime ut ett pris för medborgarjournalistik till bloggaren Magnus Ljungkvist för sina avslöjanden kring Maria Borelius ekonomiska förehavanden. Frågan är om politisk lobbyism verkligen kan ses som journalistik?
Maila eller ring 08-545 222 00 Du omfattas av källskydd.
I USA har debatten kring Citizen journalism flödat under lång tid. Internets framfart har skapat verktyg där alla kan komma till tals och där alla kan få spridning för sitt budskap, så länge det är av intresse för andra. Bloggar har haft betydelse i amerikanska valrörelser, åtminstone vad det gäller att sätta den mediala agendan. Utvecklingen av bloggosfären börjar på allvar att rubba medielandskapet. Bloggare syns allt mer i traditionella medier som radio, tv och för all del i tidningar som Dagens Media. Det är en bra utveckling.
I Sverige har vi sedan Boreliusavslöjandet fått "medborgarjournalister" som komplement i mediebruset. Eller, vi har åtminstone tagit till oss ordet medborgarjournalist, citizen journalist. Att definiera vad det handlar om har vi inte brytt oss om. I USA finns en stor diskussion kring medborgarjournalistik och avsändarproblematiken som vi helt saknar på hemmaplan.
Center for Citizen Media ställer följande kriterier för medborgarjournalistik: *accurate (korrekt) * reliable" (pålitlig) * independent" (oberoende)
En medborgarjournalist arbetar själv med sin egen trovärdighet (disclose) genom att avslöja sin egen ställning, finansiella intressen, arbetsgivare och andra intressen personen i fråga kan tänkas ha. Är inte dessa krav uppfyllda pratar vi inte om medborgarjournalistik, men det kan likväl vara god pr.
Den pristagare som är först ut i Sverige att belönas för medborgarjournalistik arbetar till vardags som pressekreterare åt socialdemokraterna på landstingsnivå i Stockholm. Magnus Ljungkvist är alltså, utan vidare tvivel, en politisk pr-nisse under sina arbetspass. Arbetsgivaren är Sveriges största parti.
Ändå presenteras Magnus Ljungqkvist, nästintill uteslutande, som bloggare. När såväl etablerad press som bloggosfären bevakar nyhetspriset nämns inte heller Magnus Ljungkvists yrke eller uppdragsgivare. Att slå underifrån som en medborgare mot etablissemanget är givetvis en gynnsam bild, vilket en skarp pr-man som Magnus Ljungkvist så klart förstår. Han fortsätter att odla myten om sitt oberoende genom att till Dagens Media säga: "Jag behöver pengarna att betala av alla år av bloggande utan att få betalt." Vi tvivlar på att socialdemokraterna betalar så pass dålig lön att Magnus Ljungkvist tvingas dryga ut kassan med att blogga.
Om Magnus Ljungkvist hade levererat avslöjandet om Maria Borelius via mobilen till en kvällstidningsjournalist hade han gjort sitt jobb som politisk pr-makare - men när han skippar telefonsamtalet till förmån för bloggen, där man lätt får intrycket av att Magnus är vilken medborgare som helst, jublar en okritisk medievärld över det nya tilltaget trots att det egentligen handlar om en formsak.
Vi menar att det är orimligt att låta formen blogg få en sådan status att alla andra kriterier och publicistisk etik kan ställas åt sidan. När bloggosfären, pr-branchen och partipolitiken rörs samman till oigenkännlighet är förlorarna vanliga medborgare, nyhetskonsumenter och inte minst medborgarjournalistiken, vars goda namn nu utnyttjas för att en pressekreterare ska få åtnjuta en trovärdighet som borde vara reserverad för andra. Vill man bejaka medborgarjournalistiken bör man, precis som i USA, ställa upp kriterier och behandla den med samma källkritiska förhållningssätt som annan journalistik. Annars reserveras ordet till förmån för löst tyckande och en andra gradens slask- och skvallerjournalistik.
Vi välkomnar ett erkännande av att Magnus Ljungkvist var först med avslöjandet om Borelius. Det är på tiden. Vi välkomnar medborgarjournalistikens intåg. Men när en pr-byrå delar ut ett "journalistpris" till en politisk pressekreterare drar vi öronen åt oss. Det är dags att diskutera, definiera och renodla medborgarjournalistiken. Det är den värd.
Fredrik R Krohnman och Jonathan Leman
Fredrik R Krohnman är journaliststudent och har tidigare skrivit rapporter för Timbro. Jonathan Leman är student vid lärarhögskolan och Stockholms Universitet. Båda är obetalda liberala bloggare.
Jan Helin slår ifrån sig.
Enligt Dagens Industris chefredaktör Peter Fellman har Aftonbladet "gett upp hoppet" om printprodukten. Nu får han mothugg från chefredaktören Jan Helin. 1
Sociala medier kräver ny krishantering.
Volkswagen brottas med stridslystna miljökämpar och Marabou med grova porrbilder på Facebook. En öppen dialog i sociala medier kan stärka kundrelationen – men det kräver också en anpassning av krishanteringen.
"Vi ska växa även i år".
För andra året i rad fördubblar bloggnätverket Devote sin omsättning, till cirka 8 miljoner kronor. Samtidigt ökar Blogg Esse från 4,9 till 13 miljoner kronor.
"Akutpuff när tronföljaren är född".
Födseln av kronprissesan Victoria och prins Daniel Westlings barn är en av de största mediehändelserna i år. Nu kan dagensmedia.se avslöja Sveriges Radios policys för hur man ska hantera nedkomsten. 4
Har ändrat uppgifterna flera gånger.
Pr-konsulten och bloggaren Katrin Zytomierska åker på en skattesmäll på över 200 000 kronor. Det efter en utredning som Skatteverket gjort. 10
Hård kritik mot Kanal 5.
Det kommunala bostadsbolaget Vätterhem i Jönköping är rejält förbannade på Kanal 5. Anledningen är ett avsnitt av "Den hemlige miljonären". 10
Testar radioreklam med hypnos.
Genom radioreklam och tidningsannonser i lokala medier vill Bygma ompositionera sig på byggmarknaden. Kvalitet före pris är budskapet.
Thomas Brunegård: "Varken ner i källaren eller upp i himlen".
UPPDATERAD. Stampen-gruppen ökade intäkterna med 7,8 procent under 2011. Samtidigt minskade resultatet för flera tunga verksamhetsområden. 12
"Har rönt uppmärksamhet i media".
Jack Daniels är den mest sålda whiskeyn på krogen under 2011. Anledningen enligt produktchefen – flaskans nya design aktiviteter i de sociala medierna. 9
"Problematiskt att ministern är involverad."
Journalisterna Leo Lagercrantz och Jens Christian Brandt skriver en bok om Lundin Petroleum och Carl Bildt. 9
"Det är engagemanget hos ungdomarna som vi är ute efter".
Internationella Rockcorps kommer till Sverige och söker efter en sponsor.
Konceptet går ut på att ungdomar volontärarbetar i fyra timmar och får sen en konsertbiljett till en exklusiv konsert. 3
DEBATT.
Nu vill regeringen uppmuntra fler småbarnsföräldrar att jobba 50-, 60- eller 70-timmarsveckor för att få fler kvinnor i ledande positioner. Men de borde istället motarbeta en osund övertidskultur, menar Johanna Look på pr-byrån Westander. 6
Tv-delen sänker koncernen.
Bonnier AB omsatte 29,8 miljarder kronor i fjol, marginellt sämre än 2010. Men vinsten rasade, vilket skylls på tv-området samt annonskonjunkturen. 3
"Det dyker upp många nystartade företag som är mer snabbfotade än vad vi är".
Mediebyråjätten Group M samordnar en rad digitala funktioner och utvecklingsprojekt. Men kundernas information ska inte delas – och byråerna ska fortsätta att konkurrera med varandra, försäkrar Mikael Taipale, Group M:s nya, och första, digitalchef.
"Efterfrågan på produktionstjänster är för låg."
Tre produktionsledare och två projektledare tvingas bort från digitalbyrån Deasign på grund av arbetsbrist.
Gunilla Herlitz: "Ett fantastiskt starkt resultat".
Dagens Nyheter redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. Det är en ökning med 60 miljoner kronor jämfört med året innan. 3
DI-cheferna Henrik Stangel och Peter Fellman. Foto: Janne Næss.
"Synd att Schibstedgänget gett upp hoppet om print".
Dagens Industris rörelseresultat uppgick till 206 miljoner kronor förra året – det näst bästa resultatet på tio år, och bättre än det glödheta 2008. 1
"Hyfsat nöjda".
UPPDATERAD. Expressen redovisar en vinst på 115 miljoner kronor under helåret 2011. Det är en minskning på 46 miljoner kronor jämfört med rekordåret 2010. 4
"Lokalproducerade format presterade dåligt".
MTG ökade försäljningen med 6 procent under helåret 2011. Trots det gjorde bolaget ett kraftigt försämrat resultat. 2
"Jag brinner för public service".
Helena Olsson, programchef och biträdande Ekochef på Sveriges Radio, tar över som beställare för nyhets- och samhällsprogammen på SVT.
Se reklamfilmen här.
Kelly Clarkson-låten "Stronger" är soundtracket till Toyotas globala kampanj för den nya modellen Camry. Nu toppar låten Billboardlistan.
Så mycket kostar sponsorskapen.
TV4 lanserar flera sponsorpaket för hockey-VM och fotbolls-EM. Samtidigt hoppas man att kunna bjuda stockholmarna – tillsammans med Stureplansgruppen – på en rejäl EM-fest. 1
Får hård kritik.
Att statsminister Fredrik Reinfeldt sällan syns i studiosammanhang med oppositionspolitiker skadar mediernas trovärdighet. Det menar den s-märkte statsvetaren Ulf Bjereld. 14
"En för spännande grupp för att inte försöka".
År 2008 lade Dagens Industri ned Diego, som skulle nå yngre målgrupper än huvudtidningen. Nu gör man ett nytt försök. 1
Ägaren trodde Apoteket försvunnit i och med privatiseringen".
Hemelektronikaffären Datoteket, bildad 2009, använder sig av en logga som är väldigt snarlik Apotekets. Nu vidtar Apoteket åtgärder. 2
TV4:s kamp mot Melodifestivalen, ungdomarnas medievanor, och kommunikation mot minoritetsgrupper. Det är ämnena som diskuteras i premiären av dagensmedia.ses nya tv-magasin Studio DM. 8
UPPDATERAD. Nyheten om att rockbandet Avenir inte får spela på evenemanget Rockskallen på grund av påstådda SD-sympatier har fått stort genomslag i media. I dag kan dagensmedia.se avslöja att reportern som gjort inslaget är bror till bandets basist. 24
I en debattartikel i dag anklagar flera journalister Moderaternas hälso- och sjukvårdslandstingsråd Filippa Reinfeldt för att ducka för jobbiga frågor. Nu tillbakavisar Filippa Reinfeldt kritiken i en intervju med dagensmedia.se. 60
Experterna varnar för skev konkurrens när SBS Radio tar över 20 av MTG Radios sändningstillstånd.
– Läget ser inte bra ut för annonsörerna, säger Daniel Nellhard på Carat.
Östran fick den enda intervjun med Håkan Juholt.
För dagensmedia.se berättar reportern Ulf Carlsson om det enorma intresset från andra medier, och om Håkan juholts villkor för intervjun. 10
Företagen brottas med allt mäktigare konsumenter som vill handla mindre, men samtidigt kräver total tillgänglighet och transparens. Revolution har utsetts till årets trend. "Vi lever i en tid då alla institutioner ifrågasätts", säger Magnus Kempe på Kairos Future.
Ägaren till tidningarna Världens Viner och Allt om Whisky har försatt sitt bolag i konkurs. Samtidigt fortsätter utgivningen i ett nytt företag – vilket väckt vrede hos de som har krav på bolaget. 6
När branschen går in i nytt år är osäkerheten stor. Dagensmedia.se har frågat Sveriges 50 största reklamköpare om hur de gör med mediebudgeten under 2012 – och hur de ser på konjunkturen.
Magasinet Skurk, som skulle ge ett nytt perspektiv på kriminaljournalistik, läggs ned, kan dagensmedia.se avslöja. "Utgivarens plan var inte mycket värd", säger redaktionschefen Peter Isaksson till dagensmedia.se. 3
Mediebyråerna är pålitliga – men inte särskilt kreativa. Det säger kunderna i studien Årets Byrå 2010. "Jag håller med om att kreativiteten skulle kunna bli bättre än i dag", säger Daniel Collin, vd på MEC.
Företagens app-produktion har gått på högvarv under 2011 – men där vissa har träffat exakt rätt har andra floppat helt. Här är topparna och flopparna i årets app-flora.
Ica, Naturskyddsföreningen och Com Hem. Det är några av de annonsörer som kvalar in på topp-tio listan över de svenska reklamfilmer som delats mest i de sociala medierna under 2011.
Expressens chefredaktör Thomas Mattsson, nyhetschefen Andreas Johansson och reportern Diamant Salihu åtalas för anstiftan till vapenbrott, kan dagensmedia.se avslöja. 6
Journalistklubben på Svenska Dagbladet går till hård attack mot Schibsted. Det sätt man har hanterat E24:s nedläggning på är "under all kritik", menar man – och kräver avgångsvederlag. 5